Czy to możliwe, że organizm uodparnia się na działanie leku?

Leczę się psychiatrycznie. Trzy lata temu przyjmowalam fevarin który zaczął słabnąć i przestał działać po 2/3 miesiącach. Teraz biorę od 4 miesięcy wenlafaksynę, pregabalinę, lamilept, chlorprotixen i mirtagen. Mam wrażenie że działania wenlafaksyny, oraz branych nasennie chlorprotixenu i mirtagenu słabnie. Czy jest możliwość że organizm uodparnia się na działanie leku, czy jest to raczej kwestia psychologiczna?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Leki psychotropowe to specjalnie dobrane substancje chemiczne, które oddziałują na funkcjonowanie ludzkiego mózgu. Działanie to ma pomóc w leczeniu konkretnych zaburzeń psychicznych, mogą być to lekkie zaburzenia nastroju, stany lękowe, nerwice, depresje lub ciężkie przypadki, np. schizofrenii. Na ich działanie na konkretną osobę zazwyczaj trzeba poczekać około 3 do 8 tygodni. Czasami wówczas dochodzi do nasilenia objawów. Jeśli po takim okresie czasu nie następuje poprawa, należy poszukiwać innych możliwości, jak inne leki, medykamenty z innej grupy, inne połączenie preparatów, inna dawka.

W niektórych przypadkach depresji stwierdzamy tzw. depresję lekooporną – jest to sytuacja, gdy pacjent przyjmuje zalecone leki, lecz jego stan nie poprawia się, mimo zmiany metody terapii dwukrotnie lub więcej.

Być może, w Pani wypadku, należy spróbować jeszcze innej konfiguracji leków. Możliwy jest również nawrót choroby w trakcie farmakoterapii. Proponuję ponowną wizytę u psychiatry i omówienie z nim tej kwestii.

Poza tym, zastanawiam się, czy uczestniczy Pani również w procesie terapeutycznym? Leki psychotropowe wspomagają leczenie kontrolując objawy choroby, natomiast psychoterapia mogłaby pomóc odnaleźć przyczyny doświadczanych przez Panią trudności. Być może konieczna jest zmiana przekonań, schematów reagowania tak, by nie przysparzały Pani więcej cierpienia? Może sam fakt rozmowy ze współczującym psychoterapeutą mógłby przynieść Pani ulgę?

Pozdrawiam ciepło i proszę, by Pani szukała dla siebie pomocy aż do skutku.

Załączam odwołania do artykułów na omawiane tematy:

https://portal.abczdrowie.pl/leki-psychotropowe

https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.