Witam!
Serdecznie współczuję trudności, z jakimi się Pan zmaga.
Lek o nazwie Afobam łagodzi objawy choroby poprzez hamujące działanie na wszystkie poziomy układu nerwowego. Jest wykorzystywany w krótkotrwałym leczeniu lęku napadowego, lęku uogólnionego oraz zespołach lękowych z towarzyszeniem depresji. Powinien być stosowany najkrócej, jak to możliwe, w przypadku nasilenia objawów, które utrudniają pacjentowi codzienne prawidłowe funkcjonowanie. Zaleca się, by terapia nie była dłuższa niż 8 do 12 tygodni. Substancja czynna preparatu to alprazolam (pochodna benzodiazepiny). Lek może mieć działanie uzależniające, dlatego nie zaleca się długotrwałego stosowania. W takim przypadku mogą wystąpić objawy tzw. zespołu abstynencyjnego. Nie wolno odstawiać go nagle, lecz pod kontrolą lekarza stopniowo ograniczać dawkę. Dlatego należałoby skonsultować Pana sytuację ze specjalistą.
Leki psychotropowe, jak Tegretol, czy Fluxemed, poprzez oddziaływanie na funkcjonowanie ludzkiego mózgu, mają za zadanie pomóc w leczeniu konkretnych zaburzeń psychicznych. Na działanie tego typu medykamentów z reguły trzeba zaczekać około 3 do 8 tygodni. W przypadku, gdy stan pacjenta się nie poprawia, lekarz szuka innych możliwości, dobiera leki z innej grupy, inaczej je łączy, stosuje inną dawkę.
Bardzo możliwe, że w Pana wypadku należy spróbować innej konfiguracji leków. Być może Pana organizm zareaguje pozytywnie na inne leki, bardzo rzadko zdarza się, by pierwszy wariant leczenia był tym optymalnym. Poza tym minęło tak wiele czasu, że schorzenia, na które Pan cierpiał 10 lat temu dzisiaj mogą mieć zupełnie inną formę, przebieg i potrzebować innego leczenia. Bardzo proszę zgłosić się do specjalisty psychiatry i opisać mu swoje dolegliwości, zarówno te fizjologiczne, jak i doświadczane emocje. Depresja, czy inne zaburzenia emocjonalne, nerwice, lęki w wielu przypadkach z powodzeniem poddają się leczeniu. Najczęściej najskuteczniejszą metodą jest połączenie farmakoterapii z psychoterapią. Leki wyciszają, kontrolują objawy choroby, a psychoterapia pomaga zmienić wzorce myślenia oraz odczuwania, które generują cierpienie. Efekty są wtedy dużo bardziej trwałe niż przy samym przyjmowaniu lekarstw.
Pozdrawiam i proszę, by nie obawiał się Pan zawalczyć o swój komfort życia. Proszę szukać pomocy do skutku.
Zapraszam również do lektury artykułów:
• https://portal.abczdrowie.pl/leki-psychotropowe
• https://portal.abczdrowie.pl/psychiatra
• https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy to możliwe, że organizm uodparnia się na działanie leku? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy lek Fluoxetine jest lekiem bezpiecznym? – odpowiada Mgr Katarzyna Schilf
- Czy przy tej chorobie konieczne jest stosowanie neuroleptyków? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak powinna być stosowana Olanzapina? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak leczyć te fobie i napady lęku? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego ten lek na sen nie działa? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Uzależnienie od leku Mozarin – odpowiada Mgr Przemysław Mućko
- Czy ta dawka leku zaburza koncentrację? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Stosowanie leków i stany lękowe – odpowiada Lek. Grzegorz Nawara
- Czy mogłam się uzależnić od leku przeciwdepresyjnego? – odpowiada Agnieszka Jamroży