Czy to jest już uzależnienie od leku?

dzien dobry czy potrzeba leku afobam dwie tabletki co tydzien jest mocnym uzaleznieniem ? biore tegretor i fluxemed ale nie czuje ich dzialania czy powieno sie je zmienic co powiedziec psychiatrze mam czasem treszcze i skorcze miesni biore te leki 10 lat zaburzenia lekowe i emocjonalne

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Serdecznie współczuję trudności, z jakimi się Pan zmaga.

Lek o nazwie Afobam łagodzi objawy choroby poprzez hamujące działanie na wszystkie poziomy układu nerwowego. Jest wykorzystywany w krótkotrwałym leczeniu lęku napadowego, lęku uogólnionego oraz zespołach lękowych z towarzyszeniem depresji. Powinien być stosowany najkrócej, jak to możliwe, w przypadku nasilenia objawów, które utrudniają pacjentowi codzienne prawidłowe funkcjonowanie. Zaleca się, by terapia nie była dłuższa niż 8 do 12 tygodni. Substancja czynna preparatu to alprazolam (pochodna benzodiazepiny). Lek może mieć działanie uzależniające, dlatego nie zaleca się długotrwałego stosowania. W takim przypadku mogą wystąpić objawy tzw. zespołu abstynencyjnego. Nie wolno odstawiać go nagle, lecz pod kontrolą lekarza stopniowo ograniczać dawkę. Dlatego należałoby skonsultować Pana sytuację ze specjalistą.

Leki psychotropowe, jak Tegretol, czy Fluxemed, poprzez oddziaływanie na funkcjonowanie ludzkiego mózgu, mają za zadanie pomóc w leczeniu konkretnych zaburzeń psychicznych. Na działanie tego typu medykamentów z reguły trzeba zaczekać około 3 do 8 tygodni. W przypadku, gdy stan pacjenta się nie poprawia, lekarz szuka innych możliwości, dobiera leki z innej grupy, inaczej je łączy, stosuje inną dawkę.

Bardzo możliwe, że w Pana wypadku należy spróbować innej konfiguracji leków. Być może Pana organizm zareaguje pozytywnie na inne leki, bardzo rzadko zdarza się, by pierwszy wariant leczenia był tym optymalnym. Poza tym minęło tak wiele czasu, że schorzenia, na które Pan cierpiał 10 lat temu dzisiaj mogą mieć zupełnie inną formę, przebieg i potrzebować innego leczenia. Bardzo proszę zgłosić się do specjalisty psychiatry i opisać mu swoje dolegliwości, zarówno te fizjologiczne, jak i doświadczane emocje. Depresja, czy inne zaburzenia emocjonalne, nerwice, lęki w wielu przypadkach z powodzeniem poddają się leczeniu. Najczęściej najskuteczniejszą metodą jest połączenie farmakoterapii z psychoterapią. Leki wyciszają, kontrolują objawy choroby, a psychoterapia pomaga zmienić wzorce myślenia oraz odczuwania, które generują cierpienie. Efekty są wtedy dużo bardziej trwałe niż przy samym przyjmowaniu lekarstw.

Pozdrawiam i proszę, by nie obawiał się Pan zawalczyć o swój komfort życia. Proszę szukać pomocy do skutku.

Zapraszam również do lektury artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/leki-psychotropowe

https://portal.abczdrowie.pl/psychiatra

https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.