Czy przy tej chorobie konieczne jest stosowanie neuroleptyków?

• W jakich sytuacjach należy przyjmować neuroleptyki przez osobę z zespołem aspergera? • Czy neuroleptyki mogą powodować osłabienie funkcji poznawczych i wpływać na iloraz inteligencji? • W jaki sposób neuroleptyki mogą wpłynąć na osobę z nerwicą lękową? • Jeżeli pacjent ma następujące objawy - wykazuje nadmierną senność, brak energii, dzień spędza przebywając w łóżku, towarzyszy mu obojętność, przygnębienie - istnieje możliwość zdiagnozowania depresji? Muszę dodać, że objawy dotyczą mojej osoby, przyjmuję leki antydepresyjne, natomiast jedyne co udało mi się zauważyć, to ustąpienie ogólnego lęku. Lęk objawiał się w moim przypadku drżeniem rąk (czasami całego ciała), płaczem, zaczerwienieniem skóry, dusznościami (w niewielkim stopniu) oraz bardzo wysokim ciśnieniem. Nie została u mnie zdiagnozowana nerwica lękowa. Leki przyjmuję z uwagi na zaburzenia odżywiania.
MĘŻCZYZNA, 26 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Szanowny Panie!

Na początku chcę Panu podziękować za to, że Pan do nas napisał. To bardzo dobrze, że chce Pan aktywnie uczestniczyć w procesie swojego zdrowienia i poszukuje Pan informacji na tematy z tym związane. Zadał Pan jednocześnie dużo pytań.

Jak rozumiem, zdiagnozowano u Pana Zespół Aspergera (AS) i zaburzenia odżywiania oraz ma Pan objawy zaburzeń lękowo-depresyjnych. Z Pana wypowiedzi wnioskuję, że dotychczasowe leczenie nie przyniosło zadowalających efektów, stąd zainteresowanie neuroleptykami i reszta pytań.

Zacznę od tego, że ZA jest zaburzeniem, które najczęściej nie wymaga leczenia farmakologicznego, chyba, że współwystępują inne objawy chorobowe (np. poważne problemy z koncentracją, stany lękowe czy depresyjne, bezsenność). Każda osoba zdiagnozowana z ZA wymaga indywidualnego podejścia, ale (zwłaszcza u dorosłych) najważniejsza jest terapia, podczas której nabywa ona i trenuje umiejętności społeczne (komunikacja, nawiązywanie i podtrzymywanie relacji, empatia itd.). Więcej na ten temat przeczyta Pan w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-aspergera.

Także pozostałe zaburzenia – stwierdzone u Pana (zab. odżywiania) lub podejrzewane (zab. lękowe, depresja) – wymagają psychoterapii. Powinien Pan być świadomy tego, że sama farmakoterapia to za mało, by uzyskać trwałą poprawę, a niepodjęcie terapii to jedna z przyczyn nieskuteczności leczenia. W przypadku wszystkich powyższych zaburzeń najbardziej odpowiednia będzie terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym, której skuteczność została udowodniona badaniami. O innych przyczynach niepowodzeń w farmakoterapii zaburzeń psychicznych może Pan przeczytać np. w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/niepowodzenia-leczenia-farmakologicznego-depresji.

Neuroleptyki to grupa leków o działaniu głównie przeciwpsychotycznym, stosowana wyjątkowo w zaburzeniach lękowych, gdy wyczerpane zostały inne metody leczenia. Ich przyjmowanie wiąże się z ryzykiem skutków ubocznych, dlatego decyzję o ich włączeniu podjąć może tylko psychiatra. Nie napisał Pan, jak długo przyjmuje antydepresanty, ani czy były modyfikacje w leczeniu (zwiększanie dawki, zmiana leków na inne) – a dobór odpowiedniego preparatu wymaga czasu.

Objawy, które Pan wymienia, mogą świadczyć o depresji (senność, brak energii, obojętność), ale mogą być też spowodowane skutkami ubocznymi przyjmowanych leków. Jeśli ma Pan wątpliwości co do diagnozy Pana stanu i zastosowanego leczenia, to zalecałabym konsultację u innego lekarza. A przede wszystkim rozpoczęcie psychoterapii, która pomoże Panu lepiej funkcjonować niezależnie od diagnozy.

Zachęcam też do zapoznania się z odpowiedziami naszych specjalistów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-lekow-psychotropowych-i-neuroleptykow-przy-zespole-aspergera

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-stosuje-sie-neuroleptyki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-roznica-jest-w-lekach-snri-a-neuroleptykami

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skutki-uboczne-dlugotrwalego-stosowania-neuroleptykow

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wplyw-lekow-psychotropowych-i-neuroleptykow-na-mozg

Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę powodzenia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty