Czy ta dawka leku zaburza koncentrację?

Czy dawka 15 mg spamilanu na dzień zaburza bardzo proces uczenia się i koncetracji

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Spamilan to lek działający przeciwlękowo, dostępny jedynie na receptę. Swoje działanie zawdzięcza substancji czynnej o nazwie buspiron (dostępny w dawce 5 lub 10mg). Buspiron jest organicznym związkiem chemicznym o właściwościach psychotropowych - działaniu przeciwlękowym. Jest stosowany w leczeniu objawów lęku w depresji i krótkotrwałym leczeniu zaburzeń lękowych. Preparat ten nie jest uzależniający.

Zwykle dawkowanie medykamentu zaczyna się od dawki minimalnej, która jest stopniowo zwiększana do pożądanej wartości co 2-3 dni. Zazwyczaj ostatecznie stosuje się 15-30 mg/d, ilość maksymalna to 45mg na dobę.

Jest to lek działający na receptory serotoninowe oraz dopaminowe, co ma znaczenie również w terapii uzależnień. Może on wywoływać niepożądane skutki uboczne, lecz występują one stosunkowo rzadko. Zazwyczaj też pojawiają się w momencie rozpoczynania terapii lekiem i po pewnym czasie ustępują. Wśród skutków niepożądanych przyjmowania busipronu, między innymi wymienia się senność, zawroty głowy, zmęczenie, pobudzenie oraz zaburzenia koncentracji. Wyżej wymienione mogą powodować utrudnienia w nauce.

Gdyby objawy nasilały się nadmiernie, należy skonsultować się z lekarzem, który zalecił stosowanie omawianego leku. Nie należy odstawiać Spamilanu samodzielnie.

Zapraszam do zapoznania się z treścią artykułu poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/buspiron-dzialanie-wlasciwosci-przeciwwskazania-i-srodki-ostroznosci

Być może lektura odpowiedzi na inne pytania o lek Spamilan okaże się pomocna:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/odstawienie-leku-spamilan-przy-depresji-lekowej

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zle-samopoczucie-po-leku-spamilan-i-rexetin

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/po-jakim-czasie-od-przyjmowania-leku-spamilan-leki-powinny-ustapic

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.