Buspiron a leczenie stanów lękowych

Witam serdecznie mam na imie Sylwia i mam 32 lata. Jestem w trakcie leczenia stanów lękowych lekiem Buspiron. Ostatnio lekarz psychiatra przepisał mi na lęki właśnie Buspiron (Spamilan). Biore lek Buspiron już drugi tydzień i w dalszym ciągu czekam na jakąś poprawe mojego zdrowia. Nie wiem czy jest jeszcze za krótki czas aby były zauważalne pozytywne efekty czy Buspiron na mnie po prostu nie działa. Nie wiem co mam robić czy znowu iść do lekarza czy cierpliwie czekac na efekty. Prosze bardzo o odpowiedz po jaki czasie brania leku Buspiron lęki powinny ustąpić? Chcialabym rownież dopytać o efekty uboczne Buspironu. Czy po przyjęciu tego leku mogą pojawic się ospałość, otepienie albo na przyklad problemy żolądkowe? Będę bardzo wdzieczna za szybką odpowiedz. Z góry bardzo dziekuje i pozdrawiam serdecznie.

Szanowna Pani, Spamilan jest lekiem przeciwlękowym, psychotropem. Musi Pani wiedzieć, że branie leku nie sprawi, że wyleczy się Pani ze stanów lękowych. Leki tłumią objawy, zastępując jedne drugimi, ale nie dotykają przyczyny Pani cierpienia. Proszę zapoznać się z możliwymi skutkami ubocznymi przyjmowanego przez Panią leku:

Możliwe skutki uboczne:

Niekiedy występują: zawroty głowy, nudności, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, suchość błon śluzowych jamy ustnej, bóle głowy, kołatanie serca, rozdrażnienie, podniecenie, senność, bezsenność, zmęczenie. Inne objawy niepożądane obserwowane przy leczeniu buspironem: niespecyficzne bóle w klatce piersiowej, nadciśnienie, niedociśnienie, napady padaczkowe, mlekotok, zaburzenia cyklu miesiączkowego, czynności tarczycy, zaburzenia w oddawaniu moczu, kurcze mięśniowe. Lek nie powoduje zależności fizycznej i psychicznej, ale nagłe odstawienie może czasem spowodować zawroty i ból głowy, rozdrażnienie, senność, objawy ze strony przewodu pokarmowego. Nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn przynajmniej do czasu uzyskania pewności, że lek nie wpływa ujemnie na sprawność psychoruchową.
(http://www.doz.pl/leki/p184-Spamilan)

Odsyłam również do artykułów:
http://psychoterapia.natemat.pl/7837,dramat-jeza-na-szczotce

http://psychoterapia.natemat.pl/127565,jak-wybrac-dobrego-psychoterapeute

http://opsychiatrii.pl/psychotropy-powoduja-zaburzenia/

Pani potrzebna jest psychoterapia, a nie koniecznie leki. Psychoterapia jest najskuteczniejszą metodą leczenia zaburzeń lękowych. Zachęcam Panią do zapoznania się z podejściem Metasystemowym na stronie: www.pocieszka.pl, gdzie znajdzie Pani również adresy zaufanych specjalistów w pani okolicach.

Pozdrawiam,

Kamil Tarnawski
psychoterapeuta rekomendowany przez
Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej

Magdalena Mroczek

Spamilan, to lek w którym substancjąaktywną jest buspiron. Lek ten stosowany jest w leczeniu krótkotrwałym stanów lękowych oraz łagodzeniu objawów lęku z towarzyszącą depresją lub bez depresji. ogólnie lek ten ma działanie doraźne, nie powinno się stosować go zbyt długo.

Przy braniu leku nie należy spożywać alkoholu ani soku grejpfrutowego. Leku nie należy przyjmować w ciąży ani przy karmieniu piersią. Leku nie powinny również przyjmować dzieci.

Zalecana dawka początkowa wynosi 5 mg dwa lub trzy razy na dobę i można ją zwiększać co 2-3 dni. Zwykle stosowana dawka lecznicza wynosi 15 do 30 mg na dobę w dawkach podzielonych. Maksymalna dawka dobowa wynosi 60 mg w dawkach podzielonych. Leku nie należy odstawiać bez konsultacji z lekarzem, nawet jeśli nie wystąpi znacząca poprawa.

Jeśli chodzi o molekularne podłoże działania to lek jest agonistą receptora 5-HT1a, nie ma powinowactwa do receptorów GABA, jest antagonistą receptorów dopaminergicznych D3 i D4. Działa bardzo długo, bo aż 2 tygodnie po przyjęciu ostatniej dawki, przez co często wykorzystywany jest w leczeniu fobii. Lek jest skuteczny, nie wywołuje uzależnienia. Lek powinien zacząć działać w przeciągu najbliższych kilku dni, a potem jego działanie powinno być długofalowe. Jeśli po 2 do 3 tygodnia nie zauważy Pani poprawy, w takiej sytuacji proszę zgłosić się do lekarza, który przepisał lek. Być może trzeba zmienić lek lub zmodyfikować dawkę.

Buspiron wywołuje jak każdy lek działania niepożądane. Dopóki jednak efekty korzystne przy jego przyjmowaniu przeważają nad działaniami niepożądanymi, należy kontynuować jego przyjmowanie. Do działań niepożądanych należą zawroty głowy, uczucie omdlewania, bóle głowy, senność, nerwowość, bezsenność, zaburzenia koncentracji, depresja, stan splątania, zaburzenia snu, złość; parestezje (drętwienie lub mrowienie), nieostre widzenie, zaburzenia koordynacji ruchów, drżenie, szum w uszach (dzwonienie w uszach); szybsze bicie serca, ból w klatce piersiowej; nudności, ból brzucha, suchość w ustach, biegunka, zaparcia, wymioty; zimne poty, wysypka; ból mięśni, ścięgien, więzadeł i kości; zmęczenie (męczliwość). Jeśli pojawią się u Pani proszę zgłosić się do lekarza, który przepisał lek.

Lek ten stosuje się krótkofalowo i doraźnie. Lepsze efekty może przynieść psychoterapia i nauczenie się technik rozwiązywania niektórych problemów.