Czy mam dobre połączenie leków na depresję?

Od 2 lat leczę się sertraliną na zaburzenia depresyjno lękowe leczenie przynosiło słabe skutki, więc lekarz zwiększał dawkę od pewnego czasu lekarz podejżewa u mnie CHAD i dołączył do leczenia Depakine. Depresja cały czas się nasila leki SSRI nie przynoszą efektów odnoszę wrażenie że im wyższa dawka tym bardziej jest gorzej niż lepiej. Czy to dobre połączenie leków ?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Współczuję Panu, że jak dotąd leczenie nie przyniosło oczekiwanej poprawy samopoczucia.

Niestety, nie jest możliwa odpowiedź na odległość na pytania, które Pan zadał o prawidłowość diagnozy oraz skuteczność dobranych leków. Może to ocenić jedynie lekarz specjalista psychiatra – w oparciu o szczegółowy wywiad, dotyczący nie tylko objawów, ale całej historii Pana chorób, ogólnego stanu zdrowia, innych przyjmowanych leków.

Na skuteczność leczenia zaburzeń depresyjnych wpływa bardzo wiele czynników. Najczęstszym z nich jest niewłaściwie dobrany lek oraz nieodpowiednia dawka leku. Wspomina Pan jedynie o zwiększaniu dawki, ale czy lekarz proponował preparat z inną substancją czynną niż sertralina? Kiedy leczenie nie przynosi efektów, należy też rozważyć możliwość błędnego rozpoznania – i w tym kierunku idzie Pański lekarz, podejrzewając CHAD, czyli chorobę afektywną dwubiegunową.

Na ocenę skuteczności nowego sposobu leczenia trzeba będzie poczekać nawet kilka tygodni. Jeśli wdrożone zmiany nie przyniosą poprawy, należałoby wykluczyć przyczyny chorobowe (np. niedoczynność tarczycy) oraz skonsultować się z innym psychiatrą. Kluczowe jest również wsparcie psychologiczne, ponieważ w tego typu zaburzeniach same leki są niewystarczające – najlepsze efekty przynosi połączenie farmakoterapii z psychoterapią (zwłaszcza poznawczo-behawioralną).

Zapraszam Pana do lektury artykułu lekarza psychiatry, w którym wymienia i omawia wszystkie możliwe przyczyny nieskuteczności farmakoterapii w depresji: https://portal.abczdrowie.pl/niepowodzenia-leczenia-farmakologicznego-depresji.

Poniżej znajdzie Pan odpowiedzi innych specjalistów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-leki-antydepresyjne-nie-dzialaja

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-lekow-ssri-w-leczeniu-depresji

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-depakina-jest-skuteczna-na-zaburzenia-depresyjno-lekowe

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/depresja-i-nerwica-lekowa-oraz-podejrzenie-choroby-dwubiegunowej

Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę, żeby jak najszybciej nastąpiła poprawa samopoczucia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.