Co ja jeszcze mogę zrobić by sobie pomóc?

Dzień dobry, nie wiem po co pisze chyba po to, że szukam cały czas jakiegoś sposobu wyjścia na prostą. Od 2 lat leczę się psychiatrycznie na depresję. Raz było podejrzenie CHADu. Leki które brałem to escitalopram, duloksetyna, fluoksetyna, sertralina, coś tam jeszcze, plus lek chamujacy manie/hipomanie, której chyba nigdy nie miałem bo już sam nie wiem. Aktualnie od może 9 10 MSC biorę bupropion i to on w jakimkolwiek stopniu zadziałał. Po innych lekach miałem wręcz nasilenia lub inne dziwne objawy. Mimo tego wiecznie się pocę na tyle że do pracy noszę po 3 koszulki żeby się po cichu przebrać. Nie pije alkoholu choć wczesniej zdarzało mi się tak "leczyć", korzystałem z psychoterapii dłuższy czas ale nie mnie już na to zwyczajnie nie mam pieniędzy. Pierwszy lekarz psychiatra od tak rozpoznał CHAD, i w ogóle nie wiem ja mam trudności z mówieniem o sobie i gdy jestem u lekarza być może nie mówię wszystkiego, ale te wizyty wyglądają tak że lekarz 80 proc czasu klepie w komputer o nic nie pytając. Drugi lekarz, do którego chodzę wydaje się być bardziej odpowiedni czy może zainteresowany nie tylko kasą ale moim problemem, a problem jest i to duży. Mam od 2 lat ogromną senność, ciężko mi wstać, ciężko mi się za coś zabrać, wiecznie czuję pustkę, bezsens życia, w ciężkich chwilach miałem myśli samobójcze. Totalnie nic mi się nie chce do tego stopnia że idąc do lekarza nie chce mi nawet z nim gadać. Mam dosyć ciągłych zmian leków, czy dawek bo każda zmiana wpływa na mnie okropnie, zdawałam pracę, boję się wyjść do ludzi i powoli tracę siłę do podstaw życiowych nie mówiąc już o motywacji bo już naprawdę nie wiem co ja jeszcze mogę zrobić by sobie pomóc skoro ja sam się przed wszystkim hamuje i to silniejsze od moich postanowień
MĘŻCZYZNA, 29 LAT 3 miesiące temu

Witam.

Rozumiem, że zmagasz się z bardzo trudnymi emocjami i problemami zdrowotnymi. Oto kilka kroków, które mogą pomóc w Twojej sytuacji:

Kontynuacja leczenia psychiatrycznego: Bardzo ważne jest, aby kontynuować współpracę z psychiatrą, zwłaszcza z tym, który wydaje się bardziej zaangażowany w Twoje zdrowie. Otwartość na współpracę z lekarzem może pomóc w lepszym zrozumieniu Twoich objawów i dostosowaniu leczenia. Bycie otwartym na lekarza może być trudne, szczególnie gdy zmagasz się z problemami psychicznymi. Oto kilka praktycznych wskazówek jak „wesprzeć otwartość” do terapeuty:

Przygotuj się przed wizytą, jeśli masz trudności z mówieniem o swoich problemach, zapisz je i przekaż notatki lekarzowi podczas wizyty;

Zapisz swoje objawy: Zastanów się nad tym, co chciałbyś przekazać lekarzowi. Zapisz objawy, ich nasilenie, czas trwania i sytuacje, w których się pojawiają.

Przygotuj listę pytań lub wątpliwości, które chciałbyś omówić z lekarzem. To pomoże Ci nie zapomnieć o niczym ważnym podczas wizyty.

Podkreślenie najważniejszych punktów: W notatkach zaznacz najważniejsze kwestie, które chcesz poruszyć, aby upewnić się, że nic nie zostanie pominięte.

W trakcie wizyty bądź szczery i otwarty:

Mów o swoich uczuciach: Jeśli czujesz się przytłoczony, zestresowany lub przestraszony, powiedz to lekarzowi. Twój lekarz jest tam, aby Ci pomóc, a zrozumienie Twojego stanu emocjonalnego jest kluczowe dla właściwej diagnozy i leczenia.

Nie ukrywaj informacji: Nawet jeśli coś wydaje Ci się wstydliwe lub nieistotne, podziel się tym z lekarzem. Każdy detal może mieć znaczenie dla Twojego leczenia.

Zabierz ze sobą bliską osobę: Poproś kogoś z rodziny lub przyjaciela, aby towarzyszył Ci na wizycie. Obecność bliskiej osoby może pomóc Ci poczuć się bardziej komfortowo i bezpiecznie.

Ta osoba może również pomóc Ci przypomnieć ważne informacje lub zauważyć rzeczy, których Ty sam możesz nie dostrzegać.

Bądź aktywnym uczestnikiem terapii:

Zadawaj pytania: Jeśli czegoś nie rozumiesz, nie bój się pytać. Dobry terapeuta czy lekarz wyjaśnić Ci wszystko w sposób zrozumiały z chęcią i empatią.

Współpracuj: Wyraź swoje zdanie na temat leczenia, omów swoje obawy i współpracuj z lekarzem nad znalezieniem najlepszego rozwiązania dla Ciebie.

Oceń swoje samopoczucie po wizycie:

Zastanów się, jak się czujesz: Po wizycie zastanów się, jak się czujesz. Czy rozmowa z lekarzem była pomocna? Czy czujesz się zrozumiany i wsparcie?

Daj sobie czas: Bycie otwartym może wymagać czasu i praktyki. Staraj się stopniowo budować zaufanie do swojego lekarza.

Psychoterapia: Choć mówisz, że nie masz obecnie środków na psychoterapię, sprawdź, czy są dostępne bezpłatne lub nisko kosztowe usługi w Twojej okolicy. Niektóre organizacje oferują wsparcie dla osób w trudnej sytuacji finansowej.

Wsparcie społeczne: Staraj się utrzymywać kontakty z rodziną i przyjaciółmi. Izolacja może pogłębiać uczucie pustki i bezsensu. Nawet krótkie rozmowy lub spotkania mogą mieć pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie.

Aktywność fizyczna: Regularne ćwiczenia mogą pomóc w poprawie nastroju i poziomu energii. Znajdź formę aktywności, która Ci odpowiada, nawet jeśli to tylko krótki spacer.

Zdrowy tryb życia: Zadbaj o regularne posiłki, odpowiednią ilość snu i unikanie substancji, które mogą negatywnie wpływać na Twoje zdrowie (np. alkohol, narkotyki).

Techniki relaksacyjne: Medytacja, głębokie oddychanie lub inne techniki relaksacyjne mogą pomóc w redukcji stresu i poprawie ogólnego samopoczucia.

Zadbanie o małe cele: Staraj się stawiać sobie małe, osiągalne cele. Każde małe osiągnięcie może dać Ci poczucie sukcesu i motywację do dalszego działania.

Pamiętaj, że lekarz jest tam, aby Ci pomóc, jeśli lekarz zajmuje się papierkową czy komputerową robotą w trakcie sesji, może to być dla Ciebie frustrujące i możesz czuć się zaniedbanym. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby poprawić sytuację:

Porozmawiaj otwarcie z lekarzem:

Wyraź swoje obawy: Powiedz lekarzowi, jak się czujesz, gdy zajmuje się papierkową robotą lub gdy korzysta z komputera w Twojej obecności, podczas sesji. Możesz powiedzieć coś w stylu: "Czuję się niesłuchany, gdy zajmujesz się dokumentacją podczas naszych spotkań. Potrzebuję więcej Twojej uwagi."

Zapytaj o możliwość zmiany: Zapytać, czy jest możliwość zorganizowania dokumentacji w innym czasie lub jeśli można poświęcić pierwsze kilka minut sesji na sprawy administracyjne, a resztę czasu na rozmowę.

Zaproponuj alternatywne metody komunikacji:

E-maile lub wiadomości: Zapytaj, czy możesz przesyłać ważne informacje lub pytania e-mailem przed wizytą, aby lekarz miał już je zanotowane i mógł się skupić na rozmowie.

Pamiętaj, że Twoje zdrowie psychiczne jest najważniejsze, i masz prawo do opieki, która Cię wspiera i w której czujesz się wysłuchany. To abyś był otwarty na terapię to zadanie lekarza nie Twoje. Jeśli nadal masz trudności z otwarciem się, rozważ konsultacja z innym specjalistą: Jeśli masz wątpliwości co do diagnozy lub leczenia, nie wahaj się zasięgnąć drugiej opinii u innego specjalisty, co więcej czasem nowa perspektywa może wnieść coś wartościowego do Twojego leczenia. Nowy lekarz może mieć inne podejście, które będzie dla Ciebie bardziej satysfakcjonujące.

Pamiętaj, że droga do zdrowia psychicznego może być długa i wyboista, ale każde działanie, które podejmujesz, zbliża Cię do poprawy. Nie poddawaj się i szukaj wsparcia, kiedy tylko go potrzebujesz a najważniejsze sam zadbaj o swoje zdrowie; Powyżej podałem kilka wskazówek jak to czynić więc skorzystaj z nich.

Pozdrawiam M Bakun