Jak zachować się wobec terapeuty?

Mam pokusę żeby nagrywać moje przyszłe spotkania online z psychoterapeutką. Nagrywałabym ekran podczas rozmowy, na własny użytek, bo boję się że wszystkiego co ona mi powie nie zapamiętam (mam problemy z pamięcią i koncentracją przez depresję), potem gdybym chciała do tego wrócić to bym sobie na nowo odtwarzała wideo i może dochodziłabym dzięki temu do nowych wniosków. Nie chciałabym tego nigdy nikomu pokazywać. Ale z drugiej strony czuję że to by nie było fair, to by było coś co bym przed nią ukrywała, a to mogłoby źle rzutować na naszą relację terapeutyczną, musiałabym chyba być z nią w pełni szczera żeby psychoterapia była skuteczna. Chyba lepiej byłoby jej po prostu powiedzieć że przez zaburzenia koncentracji i pamięci na pewno nie dam rady wszystkich jej słów pamiętać. Co zrobić?
KOBIETA, 25 LAT 2 miesiące temu

Witam.

Rozumiem Twój dylemat dotyczący nagrywania sesji terapeutycznych. Z jednej strony pragniesz zachować jak najwięcej informacji z terapii, z drugiej strony obawiasz się, że nagrywanie rozmów bez wiedzy terapeutki może negatywnie wpłynąć na Waszą relację.

Decyzja o nagrywaniu sesji terapeutycznych powinna być podjęta po rozważeniu wszystkich za i przeciw:

Plusy:

• Utrwalenie informacji, do których możesz wrócić w późniejszym czasie.

• Możliwość dokładniejszego przeanalizowania treści sesji.

• Lepsze zapamiętywanie kluczowych informacji i wniosków.

Minusy:

• Naruszenie poufności terapii.

• Potencjalne negatywne oddziaływanie na relację z terapeutką.

• Ryzyko utraty zaufania i poczucia bezpieczeństwa.

Ważne jest, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji porozmawiać o swoich planach z terapeutką. Otwarta komunikacja jest kluczowa dla budowania zaufania i efektywnej terapii. Wspólnie możecie wypracować rozwiązanie, które będzie korzystne dla procesu terapeutycznego.

Oto kilka alternatywnych sposobów na utrwalanie informacji z sesji:

• Sporządzanie notatek podczas sesji.

• Proszenie terapeutki o przesyłanie krótkich podsumowań sesji i/lub kluczowych informacji.

• Korzystanie z aplikacji mobilnych do notowania myśli i wniosków z sesji lub nagrywanie tylko wybranych fragmentów sesji za zgodą terapeutki.

Pamiętaj, że ostateczna decyzja o tym, czy nagrywać sesje terapeutyczne, należy do Ciebie. Dokładnie rozważ wszystkie za i przeciw oraz wybierz rozwiązanie, które będzie dla Ciebie najlepsze.

Najważniejsze jest, abyś czuła się komfortowo i bezpiecznie podczas sesji terapeutycznych. Otwarcie mów o swoich uczuciach i myślach, bez obawy o ocenę, jest to kluczowe dla efektywności terapii.

W mojej ocenie tej sytuacji najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest Twoje: po prostu powiedzieć terapetce że przez zaburzenia koncentracji i pamięci nie dasz rady pamiętać wszystkich jej słów. Co więcej dasz jej cenną wskazówkę a ona zapewne dostosuje swoją terapie do tej potrzeby; być może zaleci lub rozpocznie jakiś trening aby pomóc Ci w koncentracji i zapamiętywaniu.

Z poważaniem, M Bakun