Zaburzenia osobowości i utrata zaufania do terapeuty

Pracuję nad zaburzeniami osobowości, zaczynam jednak tracić zaufanie do swojego terapeuty, w mojej głowie rodzą się zarzuty dotyczące jego zaangażowania, rezultatów pracy i kompetencji. Jestem otwarty, jednak rozmowa na ten temat daje krótkotrwały efekt, wiele słów odbieram już jako próby manipulacji, zachowania nieszczere. Czy w takiej sytuacji dobrym pomysłem jest konsultacja lub pomoc ze strony drugiego psychologa/psychoterapeuty? Proszę o wskazówki, zależy mi na tym, by postępować fair.
MĘŻCZYZNA, 31 LAT ponad rok temu

Dzień dobry.

Wszelkie uczucia w trakcie terapii - w tym uczucia do terapeuty - powinny być wniesione na sesję. Mówiąc krótko, swoimi wątpliwościami należy się z terapeutą podzielić. Dodam, że stan, który Pan opisuje, jest typowy, a próby poszukiwania innego specjalisty w tej sytuacji traktuje się zwykle jako rodzaj ucieczki.
Proszę się nie obawiać i opowiedzieć o swoich wątpliwościach terapeucie.

Pozdrawiam.

0

Korekta pewnych cech osobowości i sposobu reagowania na różne sytuacje to bardzo trudna działka, wręcz niewdzięczna.
Przy dużej pracy są pewne efekty, ale zwykle mniejsze od oczekiwań.
Dorosły człowiek ma bowiem ukształtowana osobowość.
Sławny psychiatra i filozof, Prof.Antoni Kepiński z Krakowa (nieżyjący) napisał, że terapeuta chcący zmienić czyjąś osobowość naraża się na śmieszność...
Warto rozmawiać z terapeutą na temat swych odczuć!
Zmiana terapeuty jest rzadko dobrym wyjściem. Wręcz powinno cieszyć się, że znalazło się terapeutę, który taką tematyką zechciał się zająć...
Pozdrawiam. JW

0

Witam, aby postępować fair należy być uczciwym przede wszystkim wobec siebie. Czyli jeśli pojawiają się w trakcie sesji jakiekolwiek wątpliwości, to od razu należy powiedzieć o nich terapeucie. Bowiem, jeśli pojawiają się tu i teraz, to tu i teraz trzeba to załatwić. Najprawdopodobniej stanowić one mogą szkic zachowania pojawiający się w realu czyli poza gabinetem. W międzyczasie można porozmawiać z innymi psychologami, dla porównania. To Pana decyzje i Pan będzie będzie żył w skutkach swoich decyzji. Powodzenia w trudzie pracy nad sobą.

0

Dzień Dobry,
Podejmowanie z terapeutą rozmowy na temat rezultatów pracy i jego kompetencji wymaga dojrzałości i odwagi. Myślę, że nie zabraknie jej Panu, żeby powiedzieć terapeucie o tym, jak odbiera Pan jego słowa i jakie ma Pan pomysły. Nie wiem, jak długo jest Pan w terapii, jednak zmiana terapeuty może być pomysłem zbyt pochopnym. Wyobrażam sobie jednak taką sytuację, że brak rezultatów po długiej terapii zmusza pacjenta do zmiany terapeuty i to jest ok.
Pozdrawiam

0

Witam,
opisane przez Pana uczucia często pojawiają się u pacjentów w psychoterapii. Wszystkie uczucia pacjenta powinny być wniesione na spotkanie. Relacja z terapeutą jest jednym z najważniejszych czynników leczących w terapii, dlatego też wszystkie uczucia budzące się u Pacjenta, także te związane z osobą terapeuty warto wypowiedzieć na sesji. Bez tego poszukiwanie nowego terapeuty, będzie prawdopodobnie swoistą ucieczką od własnych trudności.
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty