Zaburzenia osobowości i utrata zaufania do terapeuty

Pracuję nad zaburzeniami osobowości, zaczynam jednak tracić zaufanie do swojego terapeuty, w mojej głowie rodzą się zarzuty dotyczące jego zaangażowania, rezultatów pracy i kompetencji. Jestem otwarty, jednak rozmowa na ten temat daje krótkotrwały efekt, wiele słów odbieram już jako próby manipulacji, zachowania nieszczere. Czy w takiej sytuacji dobrym pomysłem jest konsultacja lub pomoc ze strony drugiego psychologa/psychoterapeuty? Proszę o wskazówki, zależy mi na tym, by postępować fair.

Dzień dobry.

Wszelkie uczucia w trakcie terapii - w tym uczucia do terapeuty - powinny być wniesione na sesję. Mówiąc krótko, swoimi wątpliwościami należy się z terapeutą podzielić. Dodam, że stan, który Pan opisuje, jest typowy, a próby poszukiwania innego specjalisty w tej sytuacji traktuje się zwykle jako rodzaj ucieczki.
Proszę się nie obawiać i opowiedzieć o swoich wątpliwościach terapeucie.

Pozdrawiam.

Korekta pewnych cech osobowości i sposobu reagowania na różne sytuacje to bardzo trudna działka, wręcz niewdzięczna.
Przy dużej pracy są pewne efekty, ale zwykle mniejsze od oczekiwań.
Dorosły człowiek ma bowiem ukształtowana osobowość.
Sławny psychiatra i filozof, Prof.Antoni Kepiński z Krakowa (nieżyjący) napisał, że terapeuta chcący zmienić czyjąś osobowość naraża się na śmieszność...
Warto rozmawiać z terapeutą na temat swych odczuć!
Zmiana terapeuty jest rzadko dobrym wyjściem. Wręcz powinno cieszyć się, że znalazło się terapeutę, który taką tematyką zechciał się zająć...
Pozdrawiam. JW

Witam, aby postępować fair należy być uczciwym przede wszystkim wobec siebie. Czyli jeśli pojawiają się w trakcie sesji jakiekolwiek wątpliwości, to od razu należy powiedzieć o nich terapeucie. Bowiem, jeśli pojawiają się tu i teraz, to tu i teraz trzeba to załatwić. Najprawdopodobniej stanowić one mogą szkic zachowania pojawiający się w realu czyli poza gabinetem. W międzyczasie można porozmawiać z innymi psychologami, dla porównania. To Pana decyzje i Pan będzie będzie żył w skutkach swoich decyzji. Powodzenia w trudzie pracy nad sobą.

Dzień Dobry,
Podejmowanie z terapeutą rozmowy na temat rezultatów pracy i jego kompetencji wymaga dojrzałości i odwagi. Myślę, że nie zabraknie jej Panu, żeby powiedzieć terapeucie o tym, jak odbiera Pan jego słowa i jakie ma Pan pomysły. Nie wiem, jak długo jest Pan w terapii, jednak zmiana terapeuty może być pomysłem zbyt pochopnym. Wyobrażam sobie jednak taką sytuację, że brak rezultatów po długiej terapii zmusza pacjenta do zmiany terapeuty i to jest ok.
Pozdrawiam

Witam,
opisane przez Pana uczucia często pojawiają się u pacjentów w psychoterapii. Wszystkie uczucia pacjenta powinny być wniesione na spotkanie. Relacja z terapeutą jest jednym z najważniejszych czynników leczących w terapii, dlatego też wszystkie uczucia budzące się u Pacjenta, także te związane z osobą terapeuty warto wypowiedzieć na sesji. Bez tego poszukiwanie nowego terapeuty, będzie prawdopodobnie swoistą ucieczką od własnych trudności.
Pozdrawiam