Jakie zaburzenie osobowości może mieć ta osoba?

Dzień dobry, bliska osoba z rodziny ma poważne zaburzenia osobowości a także w relacjach międzyludzkich co powoduje, że przebywanie z nią pod jednym dachem jak i praca jest nie do zniesienia. O ile w domu domownicy zdają sobie z tego sprawę, że coś jest na rzeczy to w pracy nie jest tolerowane jej zachowanie co w konskewencji kończy się zwolnieniem i tak za każdym razem. Wiem, że korzysta z pomocy psychologa oraz również przeszła terapię grupową w celu poprawienie relacji w społeczeństwie, ale nic to nie dało. Podczas badań do pracy stwierdzono coś typu "przeciwsobność krnąbna". Także zauważone wśród rodziny i współpracowników niepokojące zachowanie to między innymi: mówienie do siebie praktycznie non stop, wtrącanie się do wszyskiego ze swoimi uwagami, często powtarza się, nie przyjmowanie do wiadomości, że może być inaczej niż mówi, brak posłuchu, musi mieć zawsze ostatnie słowo, przebywając w domu cały czas chodzi to do kuchni, a do pokoju, a to do łazienki, wszystko wie najlepiej. Co może jej dolegać? Myślę, że ta osoba powinna poddać się leczeniu. Jak jej pomóc? Od czego zacząć? Do jakiego specjlaisty się udać?
KOBIETA, 38 LAT 5 dni temu

Witam.

Opisane przez Ciebie zachowanie sugeruje, że ta bliska osoba może doświadczać zaburzeń osobowości, ale postawienie precyzyjnej diagnozy wymagałoby szczegółowej oceny przez wykwalifikowanego specjalistę, takiego jak psychiatra czy psycholog kliniczny. Mimo to, na podstawie podanych objawów, mogę zasugerować kilka potencjalnych kierunków, które mogą pomóc w zrozumieniu jej trudności.

1. Zaburzenie osobowości typu borderline (osobowość chwiejna emocjonalnie)

Objawy: Zmienność nastroju, trudności w utrzymaniu stabilnych relacji, impulsywność, problemy z regulacją emocji. Osoby z tym zaburzeniem często mają skłonność do intensywnego reagowania na sytuacje stresowe, co może prowadzić do trudności w życiu zawodowym i rodzinnym.

Zachowanie podobne do tego, które opisujesz: Impulsywność, wtrącanie się, chęć dominacji i potrzeba "ostatniego słowa" mogą być związane z niestabilnością emocjonalną.

2. Zaburzenie osobowości paranoiczne

Objawy: Nadmierna podejrzliwość, brak zaufania do innych ludzi, wtrącanie się, dążenie do obrony swoich racji. Osoby z tym zaburzeniem często są przekonane, że mają rację i interpretują intencje innych jako wrogie lub nieprzychylne.

Zachowanie podobne do tego, które opisujesz: Osoba może mieć przekonanie, że wszystko wie najlepiej i trudności w przyjmowaniu odmiennego zdania.

3. Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne osobowości (OCPD)

Objawy: Silna potrzeba kontroli, perfekcjonizm, sztywność w myśleniu, nadmierna troska o porządek i szczegóły. Osoby z tym zaburzeniem mogą być uparte, trudne we współpracy, nadmiernie dążyć do tego, aby ich sposób działania był jedynym właściwym.

Zachowanie podobne do tego, które opisujesz: Ciągłe poprawianie innych, chodzenie z miejsca na miejsce (kompulsywność), potrzeba ciągłego działania w celu kontrolowania otoczenia.

4. Zaburzenie osobowości narcystyczne

Objawy: Przesadne poczucie własnej wartości, potrzeba podziwu, brak empatii, trudność w przyjmowaniu krytyki. Osoby z tym zaburzeniem często oczekują, że ich zdanie jest najważniejsze i zawsze muszą mieć rację.

Zachowanie podobne do tego, które opisujesz: Musi mieć zawsze ostatnie słowo, przekonanie, że wie najlepiej.

5. Przeciwsobność krnąbrna (oppositional defiant disorder – ODD)

Choć termin "przeciwsobność krnąbrna" brzmi potocznie, w rzeczywistości może odnosić się do uporczywej niechęci do podporządkowywania się zasadom i autorytetom, co jest charakterystyczne dla ODD. Objawia się to buntowniczym zachowaniem, kłótliwością, a także często trudnościami w relacjach zawodowych.

Ważne jest, aby pamiętać, że diagnozę może postawić tylko wykwalifikowany specjalista, taki jak psychiatra lub psycholog.

Jak pomóc?

Zachęcaj do dalszej terapii: skoro terapia grupowa nie przyniosła efektów, warto rozważyć terapię indywidualną u innego specjalisty. Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest często skuteczna w leczeniu zaburzeń osobowości.

Wsparcie i zrozumienie: okazuj bliskiej osobie wsparcie i zrozumienie, ale jednocześnie ustawiaj jasne granice. Nie usprawiedliwiaj jej zachowań, ale staraj się zrozumieć jej trudności.

Edukacja: dowiedz się więcej o zaburzeniach osobowości, aby lepiej zrozumieć jej zachowanie i wiedzieć, jak reagować.

Współpraca ze specjalistą: jeśli Twoja bliska osoba wyrazi zgodę, możesz współpracować z jej terapeutą, aby dowiedzieć się, jak najlepiej ją wspierać.

Od czego zacząć?

Rozmowa: porozmawiaj z bliską osobą o Twoich obawach i zachęć ją do skorzystania z pomocy specjalisty. Możesz jej pomóc w znalezieniu odpowiedniego terapeuty.

Konsultacja ze specjalistą: możesz również samodzielnie skonsultować się ze specjalistą, aby otrzymać wsparcie i poradę, jak radzić sobie z trudną sytuacją.

Do jakiego specjalisty się udać?

Psychiatra: lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń psychicznych, w tym zaburzeń osobowości. Może on przeprowadzić diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie, w tym farmakoterapię lub psychoterapię.

Psycholog: specjalista zajmujący się diagnozą i terapią zaburzeń psychicznych. Psycholog może przeprowadzić psychoterapię indywidualną lub grupową.

Pamiętaj, że proces leczenia zaburzeń osobowości jest długotrwały i wymaga zaangażowania zarówno ze strony pacjenta, jak i jego bliskich. Ważne jest, aby być cierpliwym i wspierać bliską osobę w tym procesie.

Pozdrawiam M Bakun