Bezsenność

Dzień Dobry Pani,

Decyzja dotycząca wyboru terapii, powinna być zindywidualizowana, gdyż ma wiele zależnych (rodzaj i obszary deficytowe itp).

W załączeniu, przesyłam link i równocześnie zapraszam Panią do poczytania:

http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/choroby-psychiczne/metody-leczenia-zaburzen-osobowosci_42858.html

Życzę Pani tylko dobrych wyborów,
Irena Mielnik-Madej

Psycholog, trener w zakresie rozwoju osobowości
0

Witam,

Zaburzenia osobowości mogą być leczone poprzez psychoterapię w połączeniu z farmakoterapią, lub tylko poprzez psychoterapią. Niektóre osoby cierpiące z powodu zaburzeń osobowości zgadzają się tylko na leki, choć psychoterapia mogłaby bardzo pomóc lub nawet wyleczyć. Zaburzenia osobowości mogą być leczone zarówno poprzez psychoterapię indywidualną, jak i grupową. Niektóre placówki oferują psychoterapię grupową połączoną z indywidualną. Są także różne rodzaje psychoterapii, np. psychodynamiczna, czy poznawczo-behawioralna. Każda z uznanych metod psychoterapii ma swoje mocne strony i może być bardzo pomocna i lecząca.
Inne zaburzenia osobowości – zakładam, że chodzi Pani o mieszane, czy bliżej nie określone mogą dotyczyć osób których osobowość może zawierać różne cechy z więcej niż jednego rodzaju zaburzeń.
Najlepiej jeśli osoba cierpiąca z powodu zaburzeń osobowości, lub podejrzewająca je u siebie wybierze się do psychoterapeuty lub lekarza psychiatry i zapyta jakiego rodzaju terapia byłaby najlepsza wobec jego osoby, czy indywidualna, czy grupowa, na ile intensywna, itp. Dobry specjalista zaproponuje leczenie w oparciu o rzetelną diagnozę, rozumienie charakteru, osobowości i funkcjonowania konkretnej osoby w różnych sytuacjach, jej historii i doświadczeń życiowych. Rodzaj terapii powinien być dostosowany przede wszystkim do osoby – do jej mocnych i słabszych stron.

Pozdrawiam
Karolina Matlak

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy