Zaburzenia osobowości towarzyszące zaburzeniom odżywiania

Jestem już po wizycie kwalifikacyjnej na terapię grupową. Niestety, nie zakwalifikowali mnie na grupową, tylko na indywidualną, na którą muszę czekać rok w kolejce. Ponieważ mam możliwość uczęszczać na terapię indywidualną w mojej miejscowości zrezygnowałam. W trakcie tej kwalifikacji zostały stwierdzone u mnie zaburzenia osobowości mieszane i inne. W związku z tym mam pytanie, co oznacza taka diagnoza i czy w związku z tym trudniej będzie mi uporać się zaburzeniami odżywiania?

KOBIETA ponad rok temu
Paulina Witek Psycholog, Warszawa
72 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Zaburzenia osobowości mieszane oznaczają, że objawy można zaklasyfikować do więcej niż jednego zaburzenia. Nie wiem jakich zaburzeń problem dotyczy, ale dla Pani nie ma to większego znaczenia. Proszę się tym nie martwić i zaufać prowadzącemu terapeucie, który na pewno znajdzie odpowiednią formę psychoterapii pod Pani osobowość.

Pozdrawiam i trzymam kciuki za szybki powrót do zdrowia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy nie rozwijają się u mnie inne choroby towarzyszące zaburzeniom odżywiania?

Od 5 lat choruję na bulimię. Pół roku temu znacznie schudłam. Od tego czasu zaczęłam zauważać inne dolegliwości. Oprócz objadania się i przeczyszczania zaczęłam ograniczać jedzenie, obsesyjnie bojąc się przytycia. Bardzo często się denerwuję z błahych powodów, odpycham bliskich, nie mam chęci do życia, straciłam popęd seksualny. Czy nie rozwijają się u mnie inne choroby, towarzyszące zaburzeniom odżywiania? Jeśli tak, proszę o wstępną diagnozę i jeśli to możliwe, poradę jakiej zasięgnąć pomocy.
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Witam,

Poprzez serwis internetowy rzetelne diagnoza, nawet wstępna nie jest możliwa. Diagnoza musi ściśle odnosić się do osoby zgłaszającej się pomoc czy poradę. Jeśli uważa Pani, że może Pani cierpieć z powodu zaburzeń odżywiania, a jeszcze nie podjęła Pani odpowiedniego leczenia i jest to diagnoza wyłącznie Pani bez konsultacji ze specjalistą, to gorąco zachęcam do wizyty u psychologa/psychoterapeuty. Być może konieczna będzie także wizyty u lekarza psychiatry. Z pewnością warto, by specjalista mógł sprawdzić co Pani dolega, czy są to zaburzenia odżywania, a jeśli tak, to dokładnie jakiego rodzaju i w jakim stopniu nasilone, a wobec tego jakiego rodzaju pomoc będzie najlepsza. Jeśli jest Pani w procesie leczenia, zachęcam, by zadane tu pytanie sformułowała Pani do prowadzących Pani terapię specjalistów. Zaburzenia odżywania mogą być bardzo groźne dla zdrowia, czasem nawet życia osoby cierpiącej na nie. Wyleczenie się z nich nie sprawia że ktoś przestaje dbać o siebie i swoją sylwetkę - udaje mu się to robić po prostu bez szkody dla swojego organizmu. Zaburzenia odżywania są też zazwyczaj problemem dość złożonym. Zdarza się, że współwystępują z innymi zaburzeniami - np. zaburzeniami nastroju. Jak jest u Pani - tego najlepiej dowie się Pani na konsultacjach u psychologa/psychoterapeuty, lekarza psychiatry. Jeśli będzie Pani miała taką ochotę, na mojej stronie internetowej znajdzie Pani kilka informacji na temat zaburzeń odżywania.
Po pomoc może się Pani zgłosić np. do Poradni Zdrowia Psychicznego lub gabinetów prywatnych.

Pozdrawiam
Karolina Matlak

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy ma zaburzenia osobowości?

Mam do Państwa pytanie. Otóż od dawna mam rozpoznaną nerwicę natręctw z ewentualna depresja, ale mam wątpliwości czy jest to tylko to, ponieważ "lubię" się zamartwiać, wracać automatycznie do przeszłości i pogrążać w wyobrażaniu, że jestem sam sobie winien, spotka mnie zły los i w ogóle z tych myśli nie wyjdę. nie wiem co to może być. Trudno jest opisać co we mnie "siedzi", ale jest to charakterystyczne, gdyż cały czas mnie się trzyma i nie ustępuje. Czy to może zaburzenia osobowości?
MĘŻCZYZNA, 43 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie, nerwica natręctw to zaburzenie kumpulsywno-obsesyjne więc jest to zaburzenie.
negatywne myślenie , myślenie katastroficzne, przypisywanie
sobie winy powodują wydzielanie się szkodliwycho hormonów
co z koleji zatruwa organizm.
Wiem, że nasze myśli kształtują naszę rzeczywistość, więc w tym sensie jest Pan sam sobie winien.
Aby to zmienić, co jest możliwe i powrócić do pełni zdrowia, co też jest możliwe powinien Pan odwiedzić dobrego psychoterapeutę. Pozdrawiam

0

Witam. Obie diagnozy się nie wykluczają. Dobrze ujmuje to amerykańska klasyfikacja DSM-IV-TR (i kolejne wersje): zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne koduje się na tzw. I Osi wśród zaburzeń lękowych, zaś zaburzenia osobowości na II Osi, prawdopodobnie wiązka C (wzorzec zahamowania, niedostosowania, negatywizmu). Diagnozę może postawić specjalista. W uproszczeniu można rzec, że dla Osi I większe znaczenie mają oddziaływania farmakologiczne, zaś dla Osi II wzrasta znaczenie oddziaływań psychologicznych, psychoterapeutycznych. Na ogół uzupełniają się one. Proszę zwrócić się do specjalisty.
Pozdrawiam
Leszek Suligowski
Psychoterapeuta

0

Dzień dobry. Oczywiście może tak być, że poza rozpoznanym zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym ma Pan również zaburzenia osobowości, jednak opisane przez Pana objawy (zamartwianie się, obwinianie, przekonanie, że ten stan nigdy się nie zmieni...) jak najbardziej pasują także do depresji. Sądzę, że diagnoza, którą postawił Panu lekarz jest trafna. Pozdrawiam, Natalia Słowik

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty