Pobyt na oddziale psychiatrycznym

Witam,

F61 to tak zwany kod choroby. Kategoria F61 przeznaczona jest dla takich zaburzeń osobowości, które nie są specyficzne dla konkretnego rodzaju zaburzeń osobowości, np. osobowości zależnej, osobowości lękliwej, itd. Osoby, którym specjalista rozpoznał mieszane zaburzenia osobowości mogą mieć mówiąc potocznie - trochę takich, trochę takich cech. Mówiąc najogólniej zaburzenia osobowości są pewnymi utrwalonymi i sztywnymi sposobami reagowania na otoczenie (sytuacje, ludzi, stres, wyzwania, ocenę...). Utrudniają adaptowanie się do otoczenia i powodują subiektywne cierpienia. Sposób funkcjonowania takiej osoby może negatywnie wpływać na jej relacje z innymi, być trudny dla innych. Zaburzeń osobowości nie należy lekceważyć. Są one wskazaniem do podjęcia psychoterapii czasem w połączeniu z farmakoterapią (czyli z lekami). Mogą być poważne.
Zachęcam jednak, by o pytanie zadać specjaliście, który zdecydował o takim rozpoznaniu. To da szansę, by można było odnieść się do konkretnej osoby i lepiej zrozumieć o co chodzi u tej właśnie osoby i czy u tej osoby są poważne i na ile.

Pozdrawiam
Karolina Matlak

0

Zaburzenia te świadczą o pewnym pomieszaniu cech, które są charakterystyczne dla różnych bardziej określonych zaburzeń osobowości. Jakich- to pytanie należy skierować do diagnosty. Jest to o tyle poważne zaburzenie, że dotyczy całokształtu funkcjonowania, a przez to jest długotrwałe w terapii. Pozdrawiam

0

Dzień dobry, kategoria F.61 oznacza zaburzenia osobowości mieszane (czyli przejawiające cechy rożnych zaburzeń osobowości). Zachęcam do omówienia diagnozy z osobą która postawiła diagnozę. Zaburzenia osobowości leczy się uczestnicząc w psychoterapii do której podjęcia zachęcam, jest to psychoterapii długoterminowa. Pozdrawiam.

Psycholog i psychoterapeuta, absolwent Uniwersytetu Śląskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy