Czy zaburzenia osobowości to trauma?

Witam chcialabym sie dowiedziec czy zaburzenia osobowosci to trauma? Bo jestem po 12 probach samobojczych... I mam mysli bylam w szpitalu psychiatrycznym i stwierdzili mi zaburzenia osobowosci inne lub mieszane. I mowia ze tego nie da sie wyleczyc lekami na dodatek leki mi ostawili i zaczynam sie co raz gorzej czuc i boje sie ze cos zrobię. ...

Witam!
Pytanie jest dość dziwne - trauma w prostym tłumaczeniu jest to uraz. Zaburzenia osobowości mogą być traumą dla otoczenia! Leczenie nie jest proste, ale pewne techniki oddziaływań poza-farmakologicznych mogą wprowadzać elementy poprawy.
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.

Witam, zaburzenie osobowości nie jest tym samym co trauma. Jest jednak tak, że traumatyczne doświadczenia, szczególnie z okresu rozwoju dziecięcego kształtują naszą osobowość i charakter. Jeśli te traumatyczne doświadczenia nie są "przepracowane" w procesie psychoterapii to mogą mieć stale wpływ na to, w jaki sposób funkcjonuje, jak się czuję, myślę, itd. Zachęcam więc Panią do podjęcia psychoterapii. Dzięki niej będzie Pani mogła uporać się ze swoimi kłopotami. Pozdrawiam - Krzysztof Pawłuszko