Czy ma zaburzenia osobowości?

Mam do Państwa pytanie. Otóż od dawna mam rozpoznaną nerwicę natręctw z ewentualna depresja, ale mam wątpliwości czy jest to tylko to, ponieważ "lubię" się zamartwiać, wracać automatycznie do przeszłości i pogrążać w wyobrażaniu, że jestem sam sobie winien, spotka mnie zły los i w ogóle z tych myśli nie wyjdę. nie wiem co to może być. Trudno jest opisać co we mnie "siedzi", ale jest to charakterystyczne, gdyż cały czas mnie się trzyma i nie ustępuje. Czy to może zaburzenia osobowości?

Witam serdecznie, nerwica natręctw to zaburzenie kumpulsywno-obsesyjne więc jest to zaburzenie.
negatywne myślenie , myślenie katastroficzne, przypisywanie
sobie winy powodują wydzielanie się szkodliwycho hormonów
co z koleji zatruwa organizm.
Wiem, że nasze myśli kształtują naszę rzeczywistość, więc w tym sensie jest Pan sam sobie winien.
Aby to zmienić, co jest możliwe i powrócić do pełni zdrowia, co też jest możliwe powinien Pan odwiedzić dobrego psychoterapeutę. Pozdrawiam

Witam. Obie diagnozy się nie wykluczają. Dobrze ujmuje to amerykańska klasyfikacja DSM-IV-TR (i kolejne wersje): zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne koduje się na tzw. I Osi wśród zaburzeń lękowych, zaś zaburzenia osobowości na II Osi, prawdopodobnie wiązka C (wzorzec zahamowania, niedostosowania, negatywizmu). Diagnozę może postawić specjalista. W uproszczeniu można rzec, że dla Osi I większe znaczenie mają oddziaływania farmakologiczne, zaś dla Osi II wzrasta znaczenie oddziaływań psychologicznych, psychoterapeutycznych. Na ogół uzupełniają się one. Proszę zwrócić się do specjalisty.
Pozdrawiam
Leszek Suligowski
Psychoterapeuta

Dzień dobry. Oczywiście może tak być, że poza rozpoznanym zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym ma Pan również zaburzenia osobowości, jednak opisane przez Pana objawy (zamartwianie się, obwinianie, przekonanie, że ten stan nigdy się nie zmieni...) jak najbardziej pasują także do depresji. Sądzę, że diagnoza, którą postawił Panu lekarz jest trafna. Pozdrawiam, Natalia Słowik