Zdiagnozowanie osobowości typu bordeline

W piątek zakończyłam pobyt na oddziale psychiatrycznym dziennym, gdzie zdiagnozowano u mnie borderline. Nie wiem do końca, czy słusznie. Mam wprawdzie zmienny nastrój, potworny lęk przed odrzuceniem, utrata bliskich, utrata zdrowia, napady płaczu i euforii jestem przewrażliwiona i nerwowa czasem mam derealizacje ale występują u mnie także objawy fizjologiczne- klucia kolo serca, uderzenia gorąca itp. Wycofuje się też od obowiązków czuję lęk i niemoc, rozbicieMogę mieć jeszcze inne zaburzenia?

Borderline to zaburzenie osobowości, a zatem problem z II osi DSM. Można mieć to zaburzenie na II osi i współwystępujące zaburzenia kliniczne na I osi. Tak naprawdę spora część osób z borderline doświadcza takiego właśnie współwystępowania.

Najczęściej osobowości borderline towarzyszą zaburzenia nastroju bądź zaburzenia lękowe. Objawy, które Pani opisuje, mogą występować zarówno w depresji, jak i w zaburzeniach lękowych.

Dobry artykuł na ten temat, niestety po angielsku, znajdzie Pani tu:
http://www.psychiatrictimes.com/borderline-personality/comorbidities-borderline-personality-disorder

W przypadku wątpliwości co do diagnozy, zachęcam do spotkania z psychiatrą i zadania mu tych pytań, które zadaje Pani tutaj. Wtedy będzie Pani miała jasność :)

Pozdrawiam!

Nie mogę na odległość kwestionować diagnozy, którą Pani postawiono na oddziale. Tym bardziej, że niezależnie od jej trafności, konieczne jest - ze względu na Pani objawy-podjęcie psychoterapii. Proszę udać się do wykwalifikowanego psychoterapeuty, który ma doświadczenie w pracy z pacjentami borderline. Wszelkie wątpliwości, pytania i nieścisłości mogą być rozwiane tylko podczas wspólnej pracy psychoterapeutycznej.