Czy przy nerwicy natręctw zawsze występują kompulsje?

Czy przy nerwicy natręctw zawsze występują kompulsje? Mam rożne natrętne myśli, najczęściej czuję wtedy poczucie winy. Na przykład jeśli kogoś okłamie, mam ochotę się do tego przyznać, ale jeśli to zrobię znów czuję się źle bo myślę że może lepiej byłoby gdybym się nie przyznawała. Może to tylko depresja a ja wyszukuję sobie chorób? Myślę że nie mam kompulsji.

Dzień dobry,
Do zdiagnozowania zaburzenia obsesyjno - kompulsyjnego (OCD; nerwica natręctw) niepotrzebna jest obecność kompulsji. Oczywiście objaw ten obok obsesji może pojawić się w miarę rozwoju zaburzenia. Doradzałabym wizytę konsultacyjną u psychiatry celem postawienia diagnozy i jeśli rzeczywiście to OCD wówczas przepisze on leki z grupy SSRI (inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny). Bardzo ważne przy OCD jest leczenie kompleksowe obejmujące farmakoterapię oraz psychoterapię. W przypadku tego zburzenia polecam psychoterapię w podejściu poznawczo - behawioralnym, gdyż jest ona jedyną skuteczną przy nerwicy natręctw. Uzupełnienie terapii może stanowić samodzielna lektura i tu mogę polecić dwie książki: "Zaburzenia obsesyjno - kompulsyjne. Poradnik z ćwiczeniami opartymi na uważności i terapii poznawczo-behawioralnej" Jon Hershfield, Tom Corboy, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego; "Mindfulness. Trening uważności" Mark Williams, Dany Penman, Wyd. Samo Sedno (obie dostępne m.in. w księgarniach internetowych). Mam nadzieję, że jak najszybciej podejmie Pani leczenie oraz w krótkim czasie zauważy poprawę.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl