Dlaczego nie mogę się zdecydować w kwestii orientacji seksualnej?

Mam chłopaka od prawie pół roku. Zawsze czułam że płeć przeciwna mnie pociąga. Ostatnio zaczęłam rozmyślać na temat swojej orientacji. Nie byłam zakochana w kobiecie, nie podniecają mnie one. Nie czuję też że mogłabym być z którąś w związku. Jednak często przyglądam się kobietom. Zauważam gdy są ładne. Nie chciałabym być z mimibw bliższej relacji. Chłopaka bardzo mocno kocham i czuję że mnie podnieca i pociąga. Jednak natrętna myśl o orientacji nie daje mi spokoju. Jestem między zerem a jedynką w skali orientacji. Jest tak że w sprawie tego raz czuje się dobrze a raz źle i jestem załamana. Co do chłopaka uczuć jestem pewna. Miałam niedawno podobne natrętne myśli na temat niechcianej ciąży co również sprawiało że bardzo się denerwowałam. Czy takie myśli które sprawiają że czesto nie mogę się na niczym skupić mogą wskazywać na natręctwa nerwicowe?

Dzień dobry,
Nie mogę Pani postawić diagnozy, ponieważ do tego potrzebny jest obszerniejszy wywiad i ja nie wiem na ile objaw jest nasilony oraz w jakim stopniu utrudnia Pani normalne funkcjonowanie. Jeśli to się nasili doradzałabym wizytę u psychiatry oraz psychologa psychoterapeuty pracującego w podejściu poznawczo -behawioralnym. Pani intuicja jest dobra, gdyż rzeczywiście objaw związany z wątpliwościami, co do orientacji seksualnej obecny jest w zaburzeniu obsesyjno - kompulsyjnym (nerwica natręctw, OCD) a dokładnie w jego odmianie -OCD związane z orientacją seksualną. Polecam książkę do autoterapii "Zaburzenia obsesyjno - kompulsyjne. Poradnik z ćwiczeniami opartymi na uważności i terapii poznawczo - behawioralnej" Jon Hershfield, Tom Corboy; Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego (w nim rozdział o OCD zw. z orientacją seksualną). Przy tego typu objawach pomocny jest także trening uważności oparty na technikach medytacyjnych i pozwalający na ignorowanie natrętnych myśli. Polecam książkę "Mindfulness. Trening uważności" Mark Williams, Danny Penman; Wyd. Samo Sedno (obie polecone książki dostępne m.in. w księgarniach internetowych). Na podstawie Pani wypowiedzi wnioskuję, iż jest Pani heteroseksualna a piękno jakiejś kobiety jest zwykle dostrzegane w otoczeniu przez osoby obojga płci. Większość kobiet tak ma, że dostrzega urodę innej kobiety i ta uroda może się im podobać. Nie ma to jednak nic wspólnego z pociągiem seksualnym do niej lub orientacją seksualną. Mam nadzieję, że moje wskazówki okażą się pomocne.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/