Czy taka dolegliwość to nerwica natręctw?

Witam!! Ostatnio oglądałem film i tak nagle poczułem jakbym nie mógł przełknąć śliny. Wtedy zacząłem o tym myśleć i do teraz tylko o tym myślę. Nieprzerwanie 2 tygodnie dzień w dzień o przełykaniu śliny. Wiem że każdy robi to automatycznie ja też robiłem to automatycznie Ale jak o tym myślę to muszę robić to "świadomie". Proszę pomocy czy to nerwica natręctw? Nie pozwala mi to normalnie żyć i skupić się na innych rzeczach.

Dzień dobry,
Rzeczywiście są to typowe objawy zaburzenia obsesyjno - kompulsyjnego (OCD; nerwica natręctw), ale na podstawie samego opisu nie mogę stawiać diagnozy. W razie trwania tych objawów i/lub ich nasilenia doradzałabym konsultację z psychiatrą oraz psychoterapię poznawczo - behawioralną (jedyną skuteczną przy OCD). Polecam Panu książkę w ramach psychoedukacji i autoterapii: "Zaburzenia obsesyjno - kompulsyjne. Poradnik z ćwiczeniami opartymi na uważności i terapii poznawczo - behawioralnej" Jon Hershfield, Tom Corboy, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego (w szczególności r. 14 - OCD związane z nadmierną świadomością). Dodatkowo polecam sam trening uważności opracowany np. w "Mindfulness. Trening uważności" Mark Williams, Dany Penman, Wyd. Samo Sedno. Doradzam również zachowanie spokoju, gdyż objawy trwają u Pana krótko i jest Pan zmotywowany do walki z problemem, co stanowi pierwszy krok ku zmianie. Mam nadzieję, że poradzi Pan sobie sam z problemem lub uda się do specjalisty i objawy te ustąpią.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psychologkulczycka.pl/

Witam Pana,
Tak. Objawy, które Pan opisuje mogą wskazywać na zaburzenia
obsesyjno-kompulsyjne.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu
okoliczności, które doprowadziły do opisanych zaburzeń.

Nerwica natręctw należy do grupy zaburzeń lękowych,
tzw. „błędnego koła”.
Również towarzyszące jej obsesyjne myśli, np. dotyczące
przełykania śliny, nasycone są bardzo wysokim poziomem lęku.
Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne nie tylko komplikują
i dezorganizują życie ale też przynoszą poczucie niepewności
i zagubienia, hamują aktywność społeczną i utrudniają normalne
funkcjonowanie w społeczeństwie, zabierając tym samym
całą radość życia.
Zaburzeniom tym często towarzyszy silny lęk, rozdrażnienie,
napięcie psychiczne, nieumiejętność odpoczywania.
Żeby Panu pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pana natrętnych
myśli
budzących lęk i przerażenie, dotrzeć do źródła Pana
dysfunkcyjnych wzorów postępowania i myślenia i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Pana do podjęcia odpowiedniej psychoterapii,
która naprowadza na zmianę powstałych uwarunkowań,
w wyniku czego zostanie wypracowane właściwe reagowanie
i zachowanie, a Pan odzyska spokój, równowagę wewnętrzną
i umiejętność konstruktywnego kontrolowania własnego życia .
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl