Na co mogą wskazywać takie objawy u 18-latka?

Witam, Mam 18lat, choruje od około 3lat na nerwice natręctw. Od około roku zdarza mi się odczuwać coś co najlepiej pasuję do derealizacji czy depersonalizacji(poczucie odrealnienia, nadwrażliwość na bodźce, brak poczucia siebie itp.). Ostatnio derealizacja nie ustępuje i zacząłem się okropnie martwić że to nie wynik nerwicy, tylko glejaka mózgu czy tez innego guza. Dużo się o tym naczytałem i bardzo się boje, objawów oprócz zaburzeń koncentracji i tej derealizacji raczej nie mam, głowa mnie nie boli nudności też brak jedynie dzisiaj trochę po naczytaniu… Zastanawiam się co zrobić? Dać temu spokój czy iść do lekarza. Bardzo się boje. Pozdrawiam Jakub
MĘŻCZYZNA, 18 LAT 3 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

przede wszystkim, warto pamiętać, że nerwica natręctw i związane z nią zaburzenia takie jak derealizacja czy depersonalizacja mogą być bardzo obciążające i stresujące, ale nie są związane z takimi stanami jak guzy mózgu. Objawy, które Pan opisał, jak poczucie odrealnienia czy nadwrażliwość na bodźce, są typowe dla derealizacji, która może być wywołana lękiem i stresem.

Najważniejszym krokiem, który powinien Pan rozważyć, jest skonsultowanie się z lekarzem. Dobrze byłoby umówić się na wizytę u lekarza rodzinnego, który może ocenić objawy i zdecydować o dalszych krokach, takich jak skierowanie do odpowiedniego specjalisty, np. neurologa czy psychiatry. Profesjonalna ocena medyczna pomoże rozwiać wszelkie obawy dotyczące guza mózgu oraz skoncentrować się na właściwej diagnozie i leczeniu. Ponadto, kontynuowanie lub rozpoczęcie psychoterapii może być kluczowe w radzeniu sobie z nerwicą natręctw i związanymi z nią objawami derealizacji. Należy też pamiętać, aby dbać o swój ogólny stan zdrowia – regularny ruch, zdrowa dieta, unikanie używek i dobry sen są fundamentem dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-nerwica-natrectw

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.