Czy takie zarażenie wścieklizną jest możliwe, czy to tylko moje natrętne myśli?

Witam. Od kilku lat cierpię na zaburzenia lękowe. Obecnie odczuwam irracjonalny lęk przed wirusem wścieklizny. Znam drogi zarażenia i nie chodzi mi o sytuację pogryzienia/polizania rany przez zwierzę, ale o codzienne sytuację, które spotykają każdego - dotknięcie buta po wdepnięciu w ślinę, głaskaniu psa, który wąchał trawę/krzaki na spacerze, dotknięciu karoserii/klamki/koła samochodu/zmiana koła gdy wcześniej najechało się na potrącone zwierzę na drodze (czasem nie da się tego uniknąć). Proszę o jednoznaczną odpowiedź czy takie sytuację to realne zagrożenia czy mam się tym nie przejmować gdyż mam już dosyć natrętnych myśli na ten temat. Pozdrawiam.

Dzień dobry,
Opisane przez Pana sytuacje nie stanowią zagrożenia i może Pan być spokojny. W walce z natrętnymi myślami polecam psychoterapię poznawczo - behawioralną i mindfulness (trening uważności) oraz w ramach autoterapii książki: "Mindfulness. Trening uważnośći" Mark Williams, Deny Penman, Wyd. Samo Sedno; "Zaburzenia obsesyjno - kompulsyjne. Poradnik z ćwiczeniami opartymi na uważności i terapii poznawczo - behawioralnej" Jon Hershfield, Tom Corboy, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mam nadzieję, że uda się Panu pokonać objawy z pomocą specjalisty.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psychologkulczycka.pl/