Czy ta narośl powinna mnie martwić?

Witam, kiedyś zauważyłem przypadkiem językiem niewielką narośl zaraz ponad ślinianką podjęzykową na wardze po wewnętrznej stronie. Narośl jest podłużna i ma ok. 4-5mm, nie jest widoczna okiem, czuć ją tylko językiem czy też pod palcem. Narośl jest twarda i delikatnie ruchoma (językiem jestem w stanie poruszyć ją jakieś 1-2 mm). Dodam, że jeżdżąc palcem po śliniankach językowych wyczuwam, że są one zbudowane z takich "guzków" (pani doktor powiedziała że tak ma być zbudowana. Czy to prawda?). Niektóre te "guzki" są większe, inne mniejsze, niektóre twarde, inne miękkie, czy to normalne? I czy lewa i prawa ślinianka muszą być takie same, czy to że jedna pod palcami jest poukładana z "guzków" inaczej niż druga tzn. np. lewa ślinianka z tyłu jest większa, a prawa jest większa w połowie długości jest normalne? Strasznie mnie to niepokoi. Mam przez to natrętne myśli właśnie o tym.
MĘŻCZYZNA, 19 LAT 3 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisane przez Pana objawy mogą być całkowicie normalne, ale dobrze, że zwraca Pan uwagę na zmiany w swoim ciele. Ślinianki podjęzykowe mogą faktycznie mieć różnorodną strukturę, zawierającą mniejsze lub większe grudki, które są zazwyczaj normalnymi gruczołami ślinowymi lub skupieniami tkanki limfatycznej.

Jeżeli chodzi o twardą i delikatnie ruchomą narośl, możliwe, że jest to torbiel śluzowa, która jest nieszkodliwą, wypełnioną śluzem strukturą powstającą zwykle w wyniku zablokowania przewodu ślinianki. Możliwe są również inne przyczyny takich zmian jak np. kamienie ślinowe.

Jeśli te zmiany powodują jakiekolwiek inne symptomy, takie jak ból, trudności z jedzeniem czy mówieniem, zalecamy ponowną wizytę u lekarza, najlepiej specjalisty takiego jak laryngolog czy stomatolog, który mógłby dokładniej zbadać zmiany i ewentualnie zlecić odpowiednie badania.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/slinianki-objawy-kamicy-przyczyny-kamicy-objawy-raka

https://portal.abczdrowie.pl/mucocele

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.