Hak poradzić sobie z fobią mycia rąk?

Witam mam fobie mycia rąk ciagle je myje czasem nawet kilka minut i i tak czuje że mam brudne przez to dużo trace czasu na mycie ich, rezygnuje z dużo rzeczy nie wiem jak z tym sobie poradzić

Dzień dobry,
Opisane objawy nie świadczą o fobii tylko o zaburzeniu obsesyjno - kompulsyjnym (OCD; nerwica natręctw). Doradzałabym wizytę u psychiatry oraz u psychologa psychoterapeuty pracującego w podejściu poznawczo - behawioralnym. Podejście to jest jedynym skutecznym w przypadku leczenia OCD i dlatego odradzałabym wszelkie inne. Jeśli chodzi o konsultację z psychiatrą to jest ona również konieczna, gdyż powinna Pani brać leki z grupy SSRI (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny). Osoby cierpiące na OCD mają w mózgu zbyt niski poziom neuroprzekaźnika/hormonu jakim jest serotonina i konieczne jest branie leków usprawniających jej transport w mózgu i tym samym zwiększających jej ilość. W ramach psychoedukacji i autoterapii polecam książkę "Zaburzenia obsesyjno - kompulsyjne. Poradnik z ćwiczeniami opartymi na uważności i terapii poznawczo - behawioralnej" Jon Hershfield, Tom Corboy, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz trening uważności opracowany np. w "Mindfulness. Trening uważności" Mark Williams, D. Penman, Wyd. Samo Sedno. Sądzę, że farmakoterapia w połączeniu z psychoterapią poznawczo - behawioralną powinny przynieść bardzo korzystne efekty. Mam nadzieję, że uda się Pani wkrótce do specjalistów.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psychologkulczycka.pl/

Witam Panią,
Objawy, które Pani opisuje wskazują na zaburzenia
obsesyjno-kompulsyjne.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym
sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni Pani życia.
Nerwica natręctw należy do grupy zaburzeń lękowych,
tzw. „błędnego koła”.
Również towarzyszące jej obsesyjne myśli nasycone są
bardzo wysokim poziomem lęku.
„Błędne koło nerwicowe” polega na między innymi na tym ,
że objawy, takie jak lęk czy przymus wykonania czegoś, np. mycie rąk
lub unikania jakiegoś zagrożenia, jest nieustanie podtrzymywany,
bowiem próby zaniechania tego rodzą jeszcze bardziej
przeraźliwy lęk.
Nieleczona nerwica natręctw cały czas postępuje
i prowadzi do nasilania się objawów lękowych
oraz pogarszania się stanu zdrowia psychicznego.
Bardzo ważne jest, żeby Pani problem został właściwie
zdiagnozowany i żeby Pani rozpoczęła właściwe leczenie,
odpowiednio dopasowaną psychoterapię.
Żeby Pani pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pani natrętnych
myśli
budzących lęk i przerażenie, dotrzeć do źródła Pani
dysfunkcyjnych wzorów postępowania i myślenia i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do podjęcia odpowiednio dopasowanej psychoterapii.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl