Uporczywe myślenie o ślinie a nerwica lękowa

Witam, stwierdzono u mnie nerwicę lękową i jednym z jej objawów jest uporczywe myślenie o ślinie. Do tej pory udawało mi się o tym zapominać, ale czasami bywa że świadome przełykanie męczy mnie prawie cały dzień. Przeczytałam, że w ciągu doby produkuje się średnio 1-1,5 litra śliny. Ale ja przełykam ją co kilkanaście sekund. Czy od świadomego myślenia wytwarza się jej więcej czy tylko przełykam częściej? Boję się, że taka ilość może zagrażać mojemu zdrowiu.

Dzień dobry,
Oczywiście nie mogą podważać Pani diagnozy, ale opisany objaw występuje w zaburzeniu obsesyjno - kompulsyjnym (nerwica natręctw; OCD) a dokładnie w jego odmianie - OCD związane z nadmierną świadomością. Nie mogę zdiagnozować u Pani OCD, ale uczulam na fakt obecności objawu mogącego świadczyć o innej jednostce chorobowej niż nerwica lękowa. Ciekawi mnie to jakie ma Pani jeszcze objawy i od kiedy to trwa. Polecam Pani psychoterapię poznawczo - behawioralną oraz książkę do autoterapii "Zaburzenia obsesyjno - kompulsyjne. Poradnik z ćwiczeniami opartymi na uważności i terapii poznawczo - behawioralnej" Jon Hershfield, Tom Corboy; Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego (dostępna m.in. w księgarniach internetowych; w niej rozdział o OCD zw. z nadmierną świadomością). Każdy z nas przełyka ślinę, co kilkanaście sekund a od świadomego myślenia podejrzewam, że może się jej wytwarzać minimalnie więcej ale przede wszystkim przełyka Pani częściej. Proszę się nie obawiać z pewnością nie zaszkodzi to Pani zdrowiu. Z tego typu problemem polecam Pani także trening uważności oparty na technikach medytacyjnych dzięki któremu mogłaby się Pani nauczyć ignorowania myśli o przełykaniu. Opisany m.in. w książce "Mindfulness. Trening uważności." Mark Williams, Danny Penman; Wyd. Samo Sedno. Mam nadzieję i jestem przekonana o tym, że zastosowanie się do opisanych przeze mnie wskazówek przyniesie rezultaty w krótkim czasie.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/