Jaki lekarz będzie mógł postawić diagnozę?

Dzień dobry. Podejrzewam u siebie depresję połączoną z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi (nerwica natręctw). Nie wiem, do jakiego specjalisty powinnam się zgłosić w pierwszej kolejności, by uzyskać diagnozę - czy najpierw do psychiatry, a potem do psychoterapeuty, czy też może sam psychoterapeuta jest w stanie zdiagnozować wspomniane wyżej zaburzenia. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Każdy ze wspomnianych specjalistów ma kompetencje, aby ocenić stan psychiczny pacjenta i wskazać źródło trudności, w tym postawić diagnozę. Pro podjęciu decyzji o rozpoczęciu psychoterapii warto zaangażować się w ten proces, a jeśli terapeuta uzna, że należy rozważyć wsparcie farmakologiczne, wówczas skieruje do lekarza psychiatry (często połączenie oddziaływań psychoterapeutycznych i farmakologicznych jest najskuteczniejsze, choć nie zawsze włączanie leków jest niezbędne).