Problemy z wykonywaniem czynności a nerwica natręctw

Witam. Od ok. 3 lat, mam problemy z wykonywaniem czynności. Przed wyjściem z domu czy pójściem spać muszę po kilkanaście razy sprawdzić - czy zamknęłam okno, wyłączyłam gaz, zamknęłam drzwi, zakręciłam wodę itd.. Dawniej myślałam, że po prostu jestem nieskoncentrowana i dlatego muszę kilka razy sprawdzać, ale teraz jestem na tym skupiona a i tak poświęcam na to kilkanaście minut. Jest to już uciążliwe dla mnie. Czy to może być nerwica natręctw? Czy ew. można ją leczyć bez podawania leków?

Szanowna Pani, psychoterapia jest zdecydowanie najskuteczniejszą metodą leczenia zaburzeń lękowych. Najlepiej udać się do terapeuty, który ma doświadczenie w psychosomatoterapii (metody pracy z ciałem, pracy z oddechem).
Nerwica natręctw, to jedynie diagnoza, a co się za nią kryje, tego dopiero można się dowiedzieć podczas psychoterapii. TSkuteczność terapii zależy od kilku czynników: przede wszystkim od Pani gotowości do zmiany i determinacji, ale również od kompetencji osobowościowych i warsztatu psychoterapeuty oraz modalności w jakiej pracuje. Jeśli szuka Pani fachowej pomocy, to zachęcam Panią do zapoznania się z podejściem Metasystemowym. Więcej informacji na temat podejścia oraz listę gabinetów w pani okolicach znajdzie Pani na stronie: www.pocieszka.pl

Co do samego przymusu sprawdzania, to proponuje proste rozwiązanie; przed wyjściem z domu proszę zrobić zdjęcie zamknięte okna za pomocą telefonu, to ułatwi sprawę.

Polecam również artykuł:
http://psychoterapia.natemat.pl/127565,jak-wybrac-dobrego-psychoterapeute

Pozdrawiam,
Kamil Tarnawski
psychoterapeuta rekomendowany przez
Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej

Dzień dobry,
diagnozę można to zrobić jedynie podczas osobistych spotkań z psychiatrą/psychoterapeutą. Najważniejsze z tego, co pani napisała to fakt, że pani zachowanie zaczęło silnie negatywnie wpływać na pani życie i bardzo panią męczy - to już wystarczająca podstawa aby udać się na konsultację do specjalisty, najlepiej psychoterapeuty. Zaburzenia lękowe, nerwice, w tym i nerwice natręctw/zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, najlepiej jest leczyć właśnie za pomocą psychoterapii. Czasem warto zastosować leki jako wspomaganie jednak często nie jest to konieczne, a podstawą jest terapia. Polecam szczególnie podejście poznawczo-behawioralne, o którym może pani poczytać np. tu: http://poznacsiebie.pl/blog

Pozdrawiam
- Bartosz Piasecki