Jak poprawić koncentrację i pamięć u 22-latki?

Dzień dobry. Mam taki problem a mianowicie chodzi o to że chciałabym podejść do matury jednak jestem już po ukończeniu dawno temu edukacji i wszystkiego muszę się uczyć sama od podstaw. Zauważyłam jednak podczas nauki że moja pamięć kompletnie nie działa i na niczym nie potrafię się skupić. Co się nie nauczę to na drugi dzień kompletnie nic nie pamiętam a wiadomo do egzaminów muszę pamiętać wszystko. Czy może być to spowodowane 6 letnim przyjmowaniem różnych leków psychiatrycznych (dokładnie razem przez ten czas miałam 25 różnych substancji) oraz ich częstym odstawianiem na własną rękę? Czy mogłam coś uszkodzić i czy jest to odwracalne? Mam zdiagnozowane depresję nawracająca, zaburzenia osobowości mieszane i bulimię. Kiedyś miałam pamięć że wystarczyło tylko przeczytać i już umiałam teraz godziny wkuwania i nic
KOBIETA, 22 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

zaburzenia o podłożu psychicznym, a także długotrwałe przyjmowanie leków psychiatrycznych może wpływać na funkcje poznawcze, w tym pamięć i koncentrację. Nie jest to jednak stan nieodwracalny i z pomocą kilku ćwiczeń pamięć można poprawić.

Powinna Pani unikać długotrwałego stresu, stosując różne techniki relaksacyjne. Niezwykle ważny jest również regularny rytm snu, a także stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety. Może Pani także spróbować regularnych ćwiczeń umysłowych, polegających na zapamiętywaniu różnych rzeczy. Warto jest także zorganizować swój plan nauki i wyeliminować tzw. “rozpraszacze” w postaci np. korzystania z telefonu.

Ze względu na to, że w przeszłości miała Pani zaburzenia natury psychicznej i przyjmowała dużą ilość leków psychiatrycznych, zalecamy konsultację z psychoterapeutą i opisanie mu swoich problemów.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-skutecznie-sie-uczyc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.