Czym może być wywołana słaba pamięć długotrwała u młodej osoby?

Witam. Mam kilka pytań na temat pamięci ( głównie długotrwałej ) 1. od czego zależy co się pamięta po latach 2. czy to, że nie pamięta się części rzeczy z przeszłości powinno wzbudzać niepokój? 3. czy nie pamiętanie niektórych faktów i osób, które widziało się lata temu powinno niepokoić? 4. czym może być wywołana słaba pamięć długotrwała u młodej osoby? 5. czy to, że miało się anemię oraz niedoczynność mogło wpłynąć na to, że nie pamięta się niektórych faktów sprzed kilku lat nawet po wyleczeniu? 6. czy anemia oraz niedoczynność tarczycy mogło generalnie osłabić pamięć nawet po wyleczeniu? 7. kiedy zaburzenia pamięci długotrwałej powinna skłonić do pójścia do specjalisty? 8. czy można mieć predyspozycje do słabej pamięci ( zarówno długotrwałej jak i krótko )? 9. czy stres może wpłynąć do zaburzenia pamięci długotrwałej czy tylko jak coś krótkotrwałej? Pozdrawiam

Dzień Dobry Pani,

Pamięć długotrwała magazynuje informacje z całego życia, takie jak doświadczenia, zdarzenia/wydarzenia, emocje, słowa, umiejętności, słowa, oceny.
W pamięci długotrwałej zawarta jest wiedza na temat samego siebie i świata.
Najbardziej pamiętamy to, czemu nadajemy/nadaliśmy znaczenie emocjonalne.
Jeśli doświadczenia z przeszłości były trudne, urazowe, czy traumatyczne, są one wypierane z pamięci, by ponownie ich nie przeżywać (mechanizm obronny).
Stres jak najbardziej wpływa niekorzystnie na jakość zapamiętywania, jak również deficyty w funkcjonowaniu tarczycy, czy w przypadku anemii.

Podsumowując, jeśli pojawił się u Pani niepokój, związany z pamięcią z przeszłych wydarzeń (to prawdopodobnie jest coś na rzeczy), warto byłoby skontaktować się z Poradnią Zdrowia Psychicznego, celem diagnostyki i ewentualnego podjęcia psychoterapii.
Pomocna byłaby dla Pani konsultacja i badanie neuropsychologiczne, które dałoby wgląd w funkcjonowanie procesów poznawczych.

Z przesłaniem dla Pani tego, czego Pani najbardziej potrzebuje,
irena.mielnik.madej@gmail.com