Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!
Słaba pamięć sama w sobie nie jest chorobą, a zwykle objawem jakiejś innej choroby, innego zaburzenia, dlatego też leczenie objawowe może być bezskuteczne. Trzeba znaleźć przyczynę problemów z pamięcią u Pani syna. Przyczyn może być wiele. Na początku chyba najlepiej będzie się udać do neurologa, by wykluczyć przyczyny neurologiczne. Zaburzenia pamięci mogą wynikać z chorób metabolicznych (choroby tarczycy, choroba Cushinga itp.), urazów mózgu, padaczki, niedoborów witamin, problemów emocjonalnych, stresu, przemęczenia i wielu innych powodów. Drogą wirtualną niestety nie da się postawić diagnozy. Proszę umówić syna do specjalisty neurologa. Odsyłam do artykułów: http://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-pamieci-i-intelektu, http://portal.abczdrowie.pl/suplementy-na-pamiec.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

0

Witam
Najlepiej udać się do Poradni psychologiczno-pedagogicznej , żeby zrobić szczegółową diagnozą, która pomoże ustalić , które wymiary intelektu są osłabione i odkryć podłoże problemów i dopasować odpowiednie ćwiczenia kompensujące trudności z pamięcią.
w aptece dostanie Pani wiele preparatów zawierających składniki umożliwiające poprawę funkcjonowania pamięci, zdolności koncentracji uwagi ,zawierające np. lecytynę. Lepiej jednak skonsultować się najpierw ze specjalistą, który najpierw ustali podłoże problemów.
Pozdrawiam ciepło
Anna Ręklewska- psychoterapeuta

0

Najlepiej wykonać specjalistyczne badania psychologiczne, które pomogą zdiagnozować czy jest to faktycznie słaba pamięć czy np. stres wpływa na funkcjonowanie intelektualne. Te problemy leczy się zupełnie inaczej.

Proszę poszukać psychologa, który robi kliniczne testy na inteligencję WAIS. Pozdrawiam

0

Witam
Można skorzystać z kilku rozwiązań, pójść na konsultację do neurologa, który zbada czy wszystko z układem nerwowym jest w porządku jak i można skorzystać z konsultacji psychologicznej żeby sprawdzić czy słabsza pamięć nie jest związana z innymi nierozwiązanymi problemami życiowymi
pozdrawiam
anna suligowska

0
Mgr Beata Szymik Psycholog, Zabrze
37 poziom zaufania

Najpierw należy przeprowadzić dokładną diagnozę. Często to co potocznie uznajemy za problemy z pamięcią wynika z uwagi, koncentracji. Syn może się udać do psychologa, który pomoże ustalić w czym problem.
Beata Szymik

0

"słaba pamięć" jest to tak ogolne pojecie, ze wlasciwie nie wiadomo o co chodzi....jesli syn ma 27 lat, to jest dorosly i sam powinien sie soba zajac, sam powinien sobie poszukac pomocy (chyba, ze jest uposledzony lub po wypadku...).jesli Pani bedzie szukac mu pomocy, to przejmuje Pani odpowiedzialnosc za powodzenie ...nie jest to najlepsze i nie pomaga doroslym dzieciom.pozdrawiam serdecznie. Violetta Ruksza

0

Witam... kłopoty z pamięcią mogą mieć bardzo różnorodne pochodzenie. Często, są skutkiem słabej motywacji - zazwyczaj nie zapamiętujemy tego na czym nam nie zależy. Nie stanowi to kłopotu, bo z faktu, że nie zapamiętaliśmy czegoś, czego nie chcieliśmy pamiętać, zazwyczaj jesteśmy zadowoleni. Gorzej, jeżeli z pamięci giną fakty, które chcielibyśmy zapamiętać - to już staje się kłopotem. Zaciekawia mnie - jak to jest u Pani syna ? Czy nie pamięta tego, co sam chce pamiętać, czy zapomina to, co Pani chciałaby, żeby pamiętał ? Czasem zdarza się, że to, co rodzice określają, jako problem pamięci dziecka, jest w istocie problemem w relacji między dzieckiem (nawet dorosłym), a rodzicami. Niekiedy rodzicom trudno usłyszeć, że ich dzieci (nawet dorosłe) mają inne zdanie na jakiś temat niż rodzice, mają inne zapatrywania, "pomysły na życie". Bywa to źródłem konfliktów, a w rodzinach, w których nie rozmawia się wiele o uczuciach, dyskusja między rodzicami a dzieckiem często staje się wymianą argumentów - swoistą licytacją: "kto ma rację?" Często w takich sytuacjach dziecko nie ma ochoty ujawniać swoich przekonań wprost. Korzysta więc z wymówki, jaką stwarza słaba pamięć. Nie wiem jak to jest w Pani rodzinie ? Czy Pani syn ma swobodę w wyrażaniu swoich przekonań i uczuć - czy może spieracie się Państwo w kwestiach, związanych z trybem życia syna lub jego przyszłością. Wtedy porada psychologa rodzinnego może pomóc. Jeżeli jednak ma Pani podstawy przypuszczać, że kłopoty syna z pamięcią mają inne pochodzenie niż różnica zdań w rodzinie, to bardzo zachęcam do pilnego kontaktu z lekarzem rodzinnym bądź neurologiem. Konieczne bowiem, może być wykonanie badań, na które zazwyczaj trzeba poczekać, a czas może odgrywać tu znaczenie. Proszę więc nie zwlekać. Jeżeli zechce Pani więcej napisać o problemach jakie ma syn, lub najlepiej syn zechce napisać o tym sam (jeżeli nie zapomni), być może będę mógł lepiej pomóc, niż taką ogólnikową odpowiedzią jak ta. Pozdrawiam.

0

Witam
Zaburzenia pamięci mogą być spowodowane różnymi przyczynami. Należy zacząć od badania psychologicznego żeby stwierdzić na czym polegają te zaburzenia i jakie jest ich podłoże. Po badaniu psycholog zaproponuje dalsze postępowanie.
Jeśli syn zdecyduje się na poddanie się badaniu- zapraszam do mojego gabinetu.
pozdrawiam Ludmiła Kulikowska Kubiak

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty