Czy te leku mogą zaburzać pamięć?

Zażywam takie leki: kwetiapina xr 300 mg, amisulpryd 200 mg, paroksetyna 30mg, mianseryna 30 mg. Cierpię na zaburzenia pamięci. Często gubię różne rzeczy, nie pamiętam gdzie je położyłem i potem długo ich szukam. Czy te leku mogą zaburzać pamięć, a jeśli tak to który najbardziej? Czy w moim przypadku możliwa i wskazana jest wizyta u neurologa? Jakie witaminy mogą mi pomóc na zaburzenia pamięci? Czy psychiatra może wypisać leki na poprawę pamięci?
MĘŻCZYZNA, 24 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy ten lek może zaburzać zasypianie?

Witam, mam pytanie odnośnie leku Zolpic (Zolpidem). Przyjmuję go w sposób nieciągły w dni gdy nie mogę usnać (ok. 3 do 2 razy w tyg) w dawce jedna a czasami poł tabletki nasennie, od ok. poł roku. Ogólnie leczę sie na bezsenność. Pytanie czy ten lek podawany w sposób przedstawiony może zaburzać sen (zasypianie)? Czy trzeba z niego całkiem zrezygnować ?
MĘŻCZYZNA, 33 LAT ponad rok temu

Zolpic jest przepisywany po to, by UŁATWIĆ zasypianie. Ale zażywany przewlekle może działać coraz gorzej, mniej skutecznie. Leczenie zburzeń snu nie powinno rozpoczynać się od przepisywania leków. (Podejrzewam, że taki sposób postępowania wynalazł sobie Pan sam!?). Zaburzenia snu to nie choroba a objaw rozmaitych zaburzeń, czasem nie związanych z trudnościami psychologicznymi a z chorobami somatycznymi. Bez badania lekarskiego i postawienia medycznej diagnozy nie sposób doradzać sposobów leczenia. Proponuję jednak rozpocząć własną aktywność.

Po pierwsze : higiena snu! Ułożyć sobie harmonogram doby tak, by kłaść się spać o tej samej porze. Przed snem nie oglądać filmów, programów telewizyjnych, czasopism, nie czytać tekstów wywołujących niepokój, pobudzenie. Nie spędzać czasu przed ekranem TV i komputerem 2 godziny przed pójściem spać. Ostatni, lekki posiłek zjeść 1-2 godziny przed snem. Spać w wyciszonym, chłodnym, wywietrzonym, zaciemnionym pomieszczeniu. Strać się wstawać też o jednakowej porze. I w weekendy też! Nie pić alkoholu przed snem!!!

Po drugie rozpocząć prowadzenie dzienniczka snu, w którym trzeba zapisywać godziny pójścia spać, budzenia się nie tylko rano ale i w nocy (jak często, jak długo się nie śpi, kiedy się znów zasypia, z jakich powodów sen się przerywa itp), czy ma się marzenia senne, o jaki charakterze, jak one wpływają na sen. Czy sen daje wypoczynek. Czy za dnia robimy sobie drzemki, jak dużo, jak czesto, jak długo.

Obie aktywności nie tylko pozwolą Panu lepiej poznać swoje problemy ale będą bardzo pomocna lekarzowi w diagnozie i zaproponowanym leczenie.

Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych poradni zaburzeń snu. Nie na stronach społecznościowych i blogach!

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy ten lek może zaburzać miesiączkę?

Witam. czy lek o takim składniku escitalopram może zaburzać miesiączkę i miesiączka może występować jako obfita pobraniu leku z tym składnikiem?
KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty