Czy przy schizofrenii może występować agresja?

Dzień dobry Proszę o odpowiedź Nie pomogła mi psychoterapia, więc proszę o konkretne odpowiedzi dotyczące farmakoterapii abym mógł wiedzieć co zasugerować psychiatrze. Choruję na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne i być może na schizofrenię. Jestem często nerwowy, kłótliwy, agresywny i złośliwy do innych ludzi. Często się kłócę i krzyczę. Zażywam 100 mg sulpirydu, 300 mg kwetiapiny xr, 60 mg paroksetyny i 30 mg mianseryny. 1. Czy zwiększenie dawki sulpirydu do 200 mg albo więcej, np. 400 mg mogłoby zmniejszyć moją kłótliwość, złośliwość i nerwowość? 2. Czy kwetiapina w większej dawce, np. 400 mg albo 500 mg mogłaby również złagodzić te objawy? 3. Czy inne leki, np . Hydroxyzyna, benzodiazepiny mogły by pomóc? 4. Jakie inne leki mogły by mi pomóc? 5. Czy przy schizofrenii może występować agresja?

Lek. Michał Lenard

Przy schizofrenii jak najbardziej może pojawiać się agresja. Sposób leczenia, czyli dodawanie leków, zwiększanie/zmniejszanie dawek jest określany indywidualnie dla każdego pacjenta przez psychiatrę po dokładnym badaniu. Nie mogę Panu jednoznacznie odpowiedzieć na Pańskie pytania. Psychiatra po zbadaniu Pana będzie wiedział, jakie leczenie powinien zastosować, nie ma potrzeby, aby mu to sugerować. Pozdrawiam!