ADD a problemy z pamięcią krótkotrwałą

Witam. Jestem mamą 15 letniego chłopaka. W 5 klasie szkoły podstawowej zrobiono mu badanie które pokazało że ma ADD. Chodzi do 2 klasy gim. Uczęszcza na zajęcia socjoterapeutyczne i to są jedyne zajęcia na jakie chodzi. Chodził na biofeedback -podobno urządzenie na niego nie działa. Do tego syn ma problem z pamięcią krótkotrwałą. Poradźcie jak mu pomóc. W klasie jest tylko ciałem. Poradnia psychologiczna robi mu co rok badania i nic więcej. Do kogo się zwrócić? Mama

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Bardzo mi przykro, że nie otrzymała Pani fachowej pomocy w PPP. Zachęcam Panią do szukania specjalisty zajmującego się diagnozą i terapią dzieci z ADD i ADHD, ponieważ w tej sytuacji konieczna jest pomoc dziecku, zwłaszcza w szkole, w której chłopiec nie może się skoncentrować i przez to ma trudności w nauce. Sugerowałabym ponowną wizytę u osoby diagnozującej dziecko w poradni i powiedzenie wprost o swoich oczekiwaniach. Ma Pani prawo pytać, gdzie szukać pomocy dla syna, w jakich placówkach może otrzymać Pani wsparcie, skoro poradnia ogranicza się tylko do wydania diagnozy bez żadnych konkretnych wskazówek. Dobrze byłoby zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe po szkle, by syn mógł zwiększyć kontrolowanie uwagi i miał szansę na podbudowanie swojej samooceny (nie tylko zajęcia socjoterapeutyczne). Może Pani mogłaby coś podpowiedzieć synowi, np. basen, karate? Coś, co sprawiałoby radość i satysfakcję dziecku. Jeżeli syn ma problem z pamięcią krótkotrwałą, ważne jest stosowanie jasnych, krótkich komunikatów, upewnianie się, czy syn zrozumiał polecenie, wyrabianie nawyku doprowadzania zadań do końca (krótkie i łatwe zadanie na początku, po wykonaniu którego od razu widać efekt, a potem stopniowe przydzielanie zadań dłuższych, odrabianie zadań domowych z podziałem na etapy – najpierw 2 ćwiczenia z matematyki, a potem przerwa i dalej). Dobrze też rozwijać u dziecka zdolności poznawcze (koncentrację uwagi, pamięć) poprzez wspólne gry i zabawy, np. Memory, kalambury, puzzle, zabawy w „co się zmieniło w pokoju” itp. Warto też podjąć współpracę ze szkołą, z wychowawcą syna, z pedagogiem/psychologiem szkolnym. Polecam Pani również stronę adhd.org.pl, która powstała właśnie z myślą o rodzicach takich jak Pani. Na tej stronie znajdzie Pani również wirtualną grupę wsparcia, gdzie rodzice wymieniają się informacjami, gdzie szukać dla siebie pomocy, jak pracują z własnymi dziećmi, by im pomóc itp.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam. Myślę, że pomoc moze być na różne sposoby. Może potrzebna jest psychoterapia rodzinna, może potrzebuje Pani pomocy, aby lepiej "ułożyć" się z zaburzeniem syna, bo też może Pani przejmowanie się wpływa na syna. Może też oczywiście pomoc otrzymac syn. Można szukać zajęć edukacyjno-terapeutycznych dla osób z upośledzeniami, zaburzeniami czy innymi przypadłościami, można też spytać syna o współprace z psychologiem bądź psychoteapeutą.
Magdalena Brabec

Czy próbowali Państwo terapii rodzinnej? Często zmiana funkcjonowania dziecka jest następstwem zmian, jakie zachodzą w całym systemie rodzinnym, a do tego potrzeba chęci zmiany i pracy.
Warto także dopytać w Poradni, czy są możliwe takie spotkania, a także czy są organizowane spotkania edukacyjne dla rodziców.
Czy w szkole jest psycholog lub pedagog, który mógłby poobserwować dziecko? I w razie potrzeby wyznaczyć kierunki pomocy.
Warto także porozmawiać z nauczycielami chłopca, być może poprosić o dodatkowe zajęcia, indywidualny czas, który ułatwi nastolatkowi skupienie.