Zapytaj lekarza

7 4 2 , 9 1 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Znęcanie psychiczne nad dzieckiem w rodzinie

Witam, mam 23 lata i jestem siostrą 13-latki, nad którą znęcają się psychicznie rówieśnicy w klasie. Nie wiem jak jej pomóc. Obawiam się, że siostra popada w depresję, nie chce wychodzić z domu, wagaruje, płacze i zamyka się w świecie wirtualnym. Rodzice i ja staramy się z nią rozmawiać, dotrzeć do niej i zrozumieć, ale jest to walka z wiatrakami... Kończy się na wybuchu złości i często płaczu. Nie wiem jak pomóc siostrze. Czy możemy zrobić coś, aby poprawić jej kontakty z rówieśnikami?
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Jak przekonać osobę z depresją do wizyty u psychiatry?

Depresja to choroba cywilizacyjna. Wciąż jednak nie jest to dobrze znana choroba. Obejrzyj film i poszerz swoją wiedzę o depresji. Dowiedz się, jak przekonać osobę z depresją do wizyty u specjalisty.

Przede wszystkim by pomóc siostrze trzeba przerwać przemoc, której doświadcza. Być może warto zaangażować szkołę w problem lub uświadomić rodziców dzieci, które są sprawcami znęcania, z występowania takiej sytuacji. Siostra potrzebuje wsparcia i rozmowy, ale przede wszystkim działania i ochrony ze strony dorosłych. Być może warto pomyśleć o kontakcie z psychologiem (np. szkolnym). Pozdrawiam!

0

Pani i rodzice możecie być dla Pani siostry wsparciem, jednak w sytuacji przemocy w szkole może to nie być wystarczające. Warto, żeby w rozwiązanie tej sytuacji włączyła się także szkoła. Jeżeli ma w niej miejsce przemoc, należy pracować nie tylko z osobami, które przemocy doświadczają, ale także z tymi dziećmi które ją stosują. Zachęcam do porozmawiania o problemie z wychowawcą, psychologiem i pedagogiem szkolnym. W przypadku niepokojących objawów (zachowań) siostry, możecie skorzystać z pomocy psychologa, ktory pracuje z dziećmi i młodzieżą.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy