Czy znęcanie się fizyczne i psychiczne jest karalne? Czy można jakoś pomóc?

Witam. Mam pytanie: od 34 - 35 lat dziadek znęca się fizycznie i psychicznie nad rodziną. Pije, leci do bicia, szarpie wyzywa - babcia niejednokrotnie chodziła z siniakami. Oskarżał ja o zdradę co właśnie było nieprawdą, zawsze o to były i nadal są awantury. Była już sprawa w sądzie, ale nic z niej nie wniknęło - wracając dziadek śmiał się z babci z tego, że się ośmieszyła. Rok temu babcia miała wylew, sytuacja chwilowo się uspokoiła, gdyż się wystraszył. Wszystko jednak wraca, ale uważam, że z nim jest coś nie tak, gdyż zauważyłam, że słyszy jakieś głosy. Ja mam 16 lat, mieszkam z dziadkami i ciocią. Babcia mówi, żeby schodzić mu z drogi i nic się nie odzywać, jednak mam tego dosyć, gdyż babcia się denerwuje i czuję się coraz gorzej, a on przychodzi do mnie gdy nikt nie słyszy i oskarża mnie o jej stan zdrowia i wyżywa się na mnie. Nawet nie chodzi o mnie, tylko co mam zrobić, żeby babcia w końcu miała spokój? Gdzie się zgłosić i czy to co robi jest karalne? Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.

16 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Zachowanie Twojego dziadka zarówno wobec babci, jak i Ciebie jest karalne. Znęcanie się psychiczne i fizyczne nad bliskimi podlega karze. Porozmawiaj z babcia i ciocią i złóżcie sprawę do sądu. Dodatkowo możecie wykorzystać fakt, iż dziadek ma zaburzenia psychiczne, co jest dla sądu argumentem do skierowania go na badania psychiatryczne.
Możesz również porozmawiać o swoich problemach z psychologiem lub pedagogiem szkolnym, a na pewno skieruje Cie do najbliższego ośrodka dla ofiar przemocy lub interwencji kryzysowej, gdzie możecie wszystkie trzy skorzystać ze wsparcia psychologicznego oraz prawnego.
Proszę pamiętaj, że dziadek nie ma żadnego, ale to żadnego prawa się nad Tobą znęcać fizycznie czy psychicznie oskarżając o chorobę babci czy też ubliżając. Nie wolno mu naruszać Twojej godności! Życzę Ci mnóstwa sił i powodzenia.

Pozdrawiam

OGÓLNOPOLSKI TELEFON DLA OFIAR PRZEMOCY W RODZINIE "Niebieska Linia" 800-12-00-02
czynny przez całą dobę

Dzwoniąc pod nr 800-120-002
uzyskasz wsparcie, pomoc psychologiczną, informacje o możliwościach uzyskania pomocy
najbliżej miejsca zamieszkania.