Czy warto żyć na tym świecie?

Moja mama często mnie bije kijem, krzyczy, upokarza, w szkole dużo dziewczyn mnie wyśmiewa, nikt mi nie pomaga, jestem brzydka, jak to chłopacy mówią, ale dużo osób mówi mi że jestem ładna. Bardzo dużo cierpię, nigdy nie byłam szczęśliwa! Powiecie mi czy warto mi żyć? Mam dopiero 16 lat, proszę o pomoc!

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Zawsze warto żyć, bo wtedy możesz zmienić swoją sytuację. Znalazłaś się w bardzo trudnej sytuacji.

Twoja mama powinna dbać o Ciebie i zapewniać Ci bezpieczeństwo oraz uczucia. Kiedy w domu nie masz oparcia, także w szkole jest trudno sobie radzić. Myślę, że nie jesteś brzydka, a na pewno nie jesteś w żaden sposób gorsza od innych. Jesteś bardzo wartościową i silną osobą.

Potrzebujesz jednak pomocy. Znajdziesz ją w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży (116 111). Dowiesz się, gdzie w swojej okolicy możesz się zgłosić i z kim porozmawiać o tym, co dzieje się w Twoim domu. Postaraj się skorzystać z tej możliwości. Numer jest bezpłatny.

Pamiętaj również, że mimo 16 lat masz swoje prawa - nikt nie może używać względem Ciebie przemocy fizycznej i psychicznej, robić Ci krzywdy, ani znęcać się nad Tobą. Możesz zmienić swoją sytuację i samopoczucie. Skorzystaj z tego z tej możliwości i dowiedz się, co w tej sprawie da się zrobić.

Pozdrawiam

OGÓLNOPOLSKI TELEFON DLA OFIAR PRZEMOCY W RODZINIE "Niebieska Linia" 800-12-00-02
czynny przez całą dobę

Dzwoniąc pod nr 800-120-002
uzyskasz wsparcie, pomoc psychologiczną, informacje o możliwościach uzyskania pomocy
najbliżej miejsca zamieszkania.

Witaj, spróbuj odnaleźć w swojej miejscowości fundacje bądź stowarzyszenia zajmujące się pomocą ofiarom przemocy, tam możesz liczyć na bezpłatne porady prawne czy psychologiczne. Nie wahaj się również w każdym momencie dzwonić na numer "niebieskiej linii"- wykorzystaj wszelkie dostępne na miejscu możliwości żeby sobie pomóc i żeby ktoś mógł pomóc Tobie. Jako człowiek zasługujesz na wszystko co najlepsze, przede wszystkim na to, żeby wreszcie poczuć się szczęśliwą. Jeśli Twoja mama nie odnajduje się w roli kochającej, wspierającej matki, to może warto znaleźć kogos kto ją tego nauczy i wskaże, jaki jej zachowania mogą mieć wpływ na Ciebie i Twoją przyszłość. Pozdrawiam, Monika