Pytania do koleżanki znęcającej się nad córką

Witam serdecznie, mam bardzo ważne dla mnie pytanie i będę wdzięczna za wszelkie informacje, które mogłyby mi pomóc. Moja 14-letnia córka jest dzieckiem wrażliwym i płaczliwym, świetnie się uczy, ale, niestety, stała się "ofiarą" koleżanki z klasy, która przeciwko niej nastawia resztę grupy, dokuczając jej na różne sposoby. Córka próbowała zadawać jakieś pytania do koleżanki dlaczego tak robi, ale to jest bez sensu, ponieważ ta wyśmiewała ją jeszcze bardziej i dokuczała. Nie chce się przenieść do innej klasy, ani szkoły, bo twierdzi, że uciekanie nic nie da. Owa koleżanka wręcz paraliżuje ją swoimi komentarzami na jej temat (w czasie lekcji, na przerwach, także w internecie), że nie umie się przed nią bronić. Jak mogę jej pomóc? Czy jakieś pytania do koleżanki córki zadane przeze mnie mogą pomóc? Na przykład dlaczego to robi, czy musi tak robić? Nie wiem już jak pomóc, nie wiem co robić...
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Ma Pani bardzo mądrą córkę - ma ona rację, że uciekanie nic nie da, gdyż w przyszłości może również spotkać osoby, które nie będą jej życzliwe. Dlatego najlepiej gdyby nauczyła się radzić sobie w takich sytuacjach już teraz.
Przede wszystkim proszę powiedzieć córce, żeby nie reagowała na żadne zaczepki tamtej dziewczyny. Niech nie pokazuje, że jej zachowanie ma jakikolwiek na nią wpływ. Jeśli natomiast Pani córka czuje się na siłach, żeby odpowiedzieć tej koleżance w jakiś sposób, to nich to będzie żartobliwa, ale zarazem celna odpowiedź.
Niech zastanowi się Pani także, nad zapisaniem córki do psychologa - myślę, że trening asertywności byłby dla niej korzystny.
Pozdrawiam

Mgr Robert Trzop Psycholog, Zabrze

Wydaje się ważne aby w sprawę zaangażować szkołę - pomówić z wychowawcą, pedagogiem i wspólnie opracować strategię zatrzymania znęcania. Z drugiej strony można spróbować skorzystać z pomocy psychologa np. w szkole, żeby córka wzmocniła się, zastanowiła wspólnie z kimś neutralnym i doświadczonym nad tym, jak skutecznie bronić się.

Witam,
w sytuacji "ofiary" Pani córka wykazuje bardzo dobre rozeznanie sytuacji. Rzeczywiście ucieczka niczego nie da! Jeśli chce jej Pani pomóc to :
- proszę stanowczo porozmawiać z rodzicami koleżanki z klasy, która terroryzuje córkę
- proszę porozmawiać z wychowawcą klasy zobowiązując go do anonimowości, aby przeprowadził w klasie ankietę na temat nękania uczniów i zorganizował spotkanie z pedagogiem lub psychologiem szkolnym
- proszę wysłać córkę do psychologa na kurs asertywności
pozdrawiam
Dorota Pyrgies

Proszę porozmawiać z wychowawcą i pedagogiem szkolnym.
Dobrym pomysłem jest też spotkanie z rodzicami koleżanki. W takiej sytuacji dorośli razem mogą znaleźć wspólnie rozwiązanie.
Istnieje duża szansa, że dzieci widząc porozumienie dorosłych w tej sprawie zmienią swoje postępowanie.
Pani córka jest odważna i gotowa do zmierzenia się z problemem. Tym bardziej potrzebuje wsparcia. Może będzie potrzeba kilku spotkań i sprawdzenia czy podjęte działania dają efekty. W takich sytuacjach ważna jest konsekwencja i cierpliwość.
Pozdrawiam