Stres szkolny u 13-latki

Moja 13 letnia córka przeżywa stres szkolny. Nie sypia po nocach, krzyczy, płacze, nie je a do tego na lekcji poci się jąka i trzęsie. Czuje też wzmożone bicie serca. Bardzo mi jej żal co mam robić?
KOBIETA, 13 LAT ponad rok temu

Witam,

Tego rodzaju trudności i objawy, o których Pani napisała zazwyczaj mają jakiś kontekst. Mogą być związane z jakimś wydarzeniem z historii, aktualnych relacji z rówieśnikami, wynikać ze zmian (może miejsca zamieszkania, szkoły, rozstania z jakąś grupą rówieśników, i innych), przeżywania początków okresu dorastania i wielu innych spraw. Najlepiej jeśli wybierze się Pani z córką do psychologa/psychoterapeuty. Będzie wówczas możliwa rzetelna diagnoza problemu, jego możliwych źródeł i sposobów poradzenia sobie z objawami. Być może także wychowawca klasy, pedagog lub psycholog szkolny coś zauważyli i mają jakiś pomysł na to co się dzieje. Proszę też pamiętać o rozmowach z córką w ciepłej atmosferze.

Pozdrawiam
Karolina Matlak

0

Objawy które Pani opisuje nie wzięły się znikąd. Ważne by zbadać ich podłoże. Proszę szczerze i spokojnie porozmawiać z córką i postarać się dowiedzieć, co tak bardzo ją w szkole stresuje i czy na jej stan ma może wpływ jakieś przykre wydarzenie. Może też Pani zabrać córkę do psychologa dziecięcego, czasami łatwiej jest się otworzyć przed kimś obcym i opowiedzieć mu o swoich problemach.

Pozdrawiam serdecznie.

0

Witam Panią. Zwracając uwagę na wiek Pani córki pomyślałem, że znalazła się w pierwszej klasie gimnazjum a to bardzo duża zmiana w życiu dziecka. Być może to wydarzenie stoi za objawami, które Pani opisała. Jeśli szkoła, nowa klasa, nowi nauczyciele to niewiadome i nowe aspekty tej sytuacji, to jest to wystarczające by jej poczucie bezpieczeństwa było naruszone. Ważne będzie wsparcie od Państwa (najbliższego otoczenia) oraz bezpośredni kontakt ze specjalistą. Brak snu, wzmożone bicie serca i inne objawy mogą negatywnie wpłynąć na jej zdrowie. Pozdrawiam Panią

0

Dzień dobry, zachęcam przede wszystkim do rozmów z córką dotyczących stresu wynikającego z wizyt w szkole. Spodziewam się, że będzie to proces trwający w czasie. Jeżeli sytuacje nie ulegnie poprawie warto skonsultować się z psychologiem pracującym z dziećmi i młodzieżą. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Bóle brzucha spowodowane stresem szkolnym

dzien dobry.mam male zapytanie.mam 7 letniego syna ktory od wrzesnia poszedl do szkoly.wszystko bylo ok.az do teraz.skarzy sie na bol brzucha.ja jako matka uwazam ze jest to spowodowane stresem,gdyz w jego klasie jest kolega z ktorym chodzil do przedszkola i ktory ciagle go bije ,popycha,lub kopie.moja rozmowa z rodzicami nie przyniosla skutku i dlatego moje dziecko nie chce chodzic do szkoly z obawy przed kolega.nadmienie ,ze mial zrobione badania krwi,moczu,kalu na pasozyty oraz USG jamy brzus
KOBIETA, 38 LAT ponad rok temu

Witam,
w przypadku,gdy zna Pani żródło cierpień dziecka powinna Pani stanowczo stanąc w jego obronie wobec wychowawcy klasy i zażądać zadośćuczynienia/np.publicznego przeproszenia syna,kary dla tamtego itp/.W szkole są ponadto pedagodzy,jest wreszcie sąd,który powołuje biegłych,świadków itp.Piszę o wszystkich mozliwościach do wykorzystanioa,gdyż nie wolno Pani,pozbawić syna opieki w takiej chwili.Jest to Pani zadanie rodzicielskie.I nawet,jeżeli się okaże,że to syn go zaczepia,to nie będzie Pani żyła w poczuciu krzywdy dziecka w inaczej spojrzy na problem.
Prosze zacząc od zgłoszenia wychowawcy.
Pozdrawiam

0

Witam. Ból brzucha to najczęstszy objaw stresu u dzieci, myślę że ma Pani rację w swoich przypuszczeniach. Proszę się nie poddawać i być rodzicem "upierdliwym", powiedzieć o wszystkim wychowawczyni i dyrekcji i żądać rozwiązania, upierać się przy rozmowie z rodzicami przy kolejnych epizodach przemocy wobec Pani syna. Zawsze może Pani zagrozić wezwaniem policji, to często rodziców takiego łobuza otrzeźwia. Z drugiej strony, dziecko które bije inne dzieci może być ofiarą przemocy domowej, więc trzeba być tu bardzo ostrożnym. Państwa obowiązkiem jest dbać o własne dziecko a obowiązkiem dyrekcji i nauczycieli jest zapewnić mu bezpieczeństwo na terenie szkoły. Proszę rozważyć pomysł zapisania syna na jakieś sporty walki, np. aikido, żeby się umiał obronić. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Problem z fobią szkolną u 20-latki

Witam , Mam na imie janka i mam 20 lat Zwracam się z zapytaniem bo mianowicie mam chyba problem z fobia szkolna . Mówiąc w skrócie problemy nasiliły się na studiach .Pierwszy rok studiów ukonczyłam z wielkim trudem ( administracja ) i skonczylo sie to usczerbkiem na zdrowiu . w wakacje chodzilam do psychiatry i zazywalam leki nie bylam w stanie pociagnac nauki i wzielam urlop dziekanski . teraz kiedy przyszlo do powrotu na studia objawy sie nasilaja nie czuje sie nadal na silach jednak rodzice naciskaja by kontynowala nauke postawili mi ultimatum albo studia albo utrzymuje sie w pelni sama , co przy mojej pracy jest niemozliwe .podczas tego roku wolnego moglam realizowac moja pasje jaka jest film ale rodzice uwazaja ja za bzdury i nie mysla w ogole o niej jako przyszlosciowej sciezce rozwoju .Wiem ze administracja to nie jest TO i nie czuje sie na silach by sie dalej uczyc bardzo prosze o porade :) janka
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,

Proszę udać się do PSYCHOTERAPEUTY i podjąć leczenie.
Pomoc może Pani uzyskać w ramach NFZ lub prywatnie.

0

Leki lekami, ale sądzę, że potrzebuje Pani także pomocy psychoterapeuty. Taka pomoc może się okazać szczególnie przydatna. Osobiście jestem zdania, że powinno się realizować w życiu swoje - a nie cudze - pasje, dlatego rozumiem, że trudno jest studiować coś wbrew sobie. Proszę umówić się do specjalisty i zastanowić razem nad różnymi opcjami znalezienia wyjścia z sytuacji. Być może dobrym pomysłem byłaby w Pani przypadku terapia rodzinna?
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty