Jak pomóc 13-letniej córce, która zamknęła się w sobie?

Witam. Moja córka trzynastoletnia od pewnego czasu, zamknęła się w sobie. W wakacje, siedzi w swoim pokoju, wcale nie wychodzi. Wcześniej tak nie było. Wiem jedynie ze coś sie stało, ale gdy ja pytam co dokładnie stało , ona mówi że wszystko ok. Wiem kiedy coś się złego dzieje. Już pod koniec roku wychowawca mnie poinformował że coś z nią nie tak. Nie wiem jak jej pomóc.

Witam. Może zechciałaby się otworzyć przed psychologiem bądź psychoterapeutą. Ważne żeby jej nie zostawiać, zeby czuła rodzicielską miłość.
Magdalena Brabec

Witam Panią serdecznie. Z jednej strony nie dziwi nastolatka, która dojrzewa i przeżywa wiele różnych dylematów. Na pewno taka osoba ma prawo nagle się zmienić i zamknąć w sobie. Pani jednak widzi ją codziennie i bardzo dobrze zna. Rozumiem, że z Pani rozmów z córką wynika, że jednak stało się coś poważnego. Radziłabym więc udać się z nią do doświadczonego psychologa - psychoterapeuty. Myślę, że dobrze by było udać się nawet na terapię rodzinną, żeby córka nie miała poczucia, że tylko ona powinna pracować. Celem takiej pracy nie musi być dowiedzenie się co konkretnie się wydarzyło (bo tego córka może nie powie nigdy), ale praca nad wzajemnym zaufaniem w rodzinie i szczerą komunikacją. Bardzo ważne jest bowiem to, dlaczego córka się od Państwa odsunęła i nie chce nic powiedzieć, nie szuka u Państwa pomocy. Bardzo dobrze, że się Pani o nią troszczy i pyta, nie można jej zostawić samej. Proszę rozpocząć pracę terapeutyczną. Małgorzata Danielewicz