Jak pomóc zaprzyjaźnić się córce z moim partnerem?

Od kąt mam nowego partnera to moja 11-letnia córcia zamknęła się w sobie i opóściła się w nauce . Pracóję w ochronie i często zostawiam córkę z partnerem w domu na 3,4 godz. Zawsze po powrocie moja córka płacze i jak wychodzębto zachowuje się całkiem inaczej .

Mgr Anna Rossa Psycholog, Katowice

Dla dziewczynki to na pewno duża i trudna zmiana. Nie wiem, co sama mówi o tym, jak to przeżywa. Może brakuje jej kontaktu z biologicznym ojcem, może Pani partner robi coś, co ją stresuje, a może po prostu wyobraża sobie coś przykrego na jego temat. Proponuję dać córce dużo przestrzeni do wyrażenia tego, jak się z tym czuje, tak żeby mogła powiedzieć o wszystkich swoich obawach, tym z czym jest jej trudno. Radzę unikać pocieszania w rodzaju: Przecież nic się nie dzieje, tak już musi być, będzie dobrze. Lepiej sprawdzają się otwarte pytania - Czego się boisz, co ci nie pasuje, czego ci brakuje. Jeżeli sytuacja się będzie utrzymywać, warto wybrać się razem z córką do psychologa.

Witam, Uważam,że powinna Pani pójść z córką do psychologa. Obecność nowego partnera matki w domu rodzinnym to często bardzo trudna sytuacja dla dorastającej dziewczynki.Jej płacz w związku z koniecznością pozostania z partnerem samej jest niepokojący, jest sygnałem, że dzieje się coś złego, albo w realności albo w świecie psychicznym dziecka. Dobra matka powinna się tym poważnie zainteresować.Pozdrawiam