Gdzie powinnam szukać pomocy?

Hej, mam 18 lat i chodzę do technikum. Chyba mam problemy psychiczne. Chodzi o to że nie potrafię się odciąć lub chociaż zapomnieć o przeszłości. Mój tata jest alkoholikiem ale nie pije od kilku miesięcy. Cały czas mam w głowie sceny z przeszłości; awantury, kłótnie, krzyki. Nie umiem sobie z tym poradzić. Przez to stałam się cicha i zamknięta. Nie potrafię nikomu zaufać ani się zbliżyć. Mam ciągłe poczucie beznadziejności i jednocześnie bezsilności, nie mam na nic siły. Wiem, że potrzbuję pomocy, tylko gdzie jej szukać?

Szanowna Pani,

Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii dedykowanej DDA. W zależności od Pani gotowości może mieć ona formę terapii grupowej lub indywidualnej.

Może Pani również skorzystać z pomocy psychologicznej w ramach telefonu dla osób w kryzysie: 116 123 (czynny codziennie od 14:00 do 22:00).

Warto również poważnie przemyśleć wyprowadzenie się od ojca,by ochronić się przed przemocą i zacząć budować własne życie.

Bardzo mocno trzymam za Panią kciuki!

Małgorzata Ziółkowska

www.strefa-ciszy.online

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Droga Autorko!

Przede wszystkim ważne jest, że widzisz swój stan emocjonalny. Uważność na siebie, na swoje przeżycia, a także na przeszłość to dobry start do tego, aby móc szukać pomocy dalej.

Piszesz, że uczęszczasz do technikum. Prawdopodobnie w Twojej szkole jest psycholog szkolny do którego możesz zgłosić się po poradę i wsparcie. Profesjonalna terapia psychologiczna na pewno pomoże Ci w zrozumieniu siebie, poukładaniu wszystkich części oraz da okazję do polepszenia Twojego samopoczucia. To ważne, aby uzyskać pomoc od specjalisty, który będzie wstanie nakierować Cię na właściwe tory.

Jeśli nie masz możliwości zgłoszenia się do psychologa w szkole, jako osoba pełnoletnia, możesz skorzystać z pomocy na NFZ. Wystarczy uzyskać skierowanie od lekarza rodzinnego i zadzwonić do poradni zdrowia psychicznego w Twojej okolicy. Wówczas terapia będzie refundowana. Dodatkową opcją może być skorzystanie z terapii dla osób współuzależnionych. Bardzo często życie z człowiekiem uzależnionym od alkoholu ma ogromny wpływ na nasz stan emocjonalny.

Mocno trzymam kciuki za znalezienie odpowiedniego terapeuty!

Zapraszam na swoją stronę - https://www.facebook.com/Anna-Kasprzak-psycholog-i-animator-kultury-110965181347610/?ref=pages_you_manage