Co powinnam zrobić, żeby było lepiej?

Jestem 24letnia kobietą. Mam narzeczonego, psa, pracę, jestem w trakcie studiów- na pierwszy rzut oka wszystko idealnie. Niestety moja głowa nie pozwala mi na bycie szczęśliwa. Ciągle rozmyślam, czy kocham mojego narzeczonego, czy chce z nim być, boję się podejmować jakiekolwiek kroki na przyszłość. On jest moim największym wsparciem, a ja jestem taka zamknięta, skupiam się tylko na złych rzeczach, nie umiem zaplanować sobie czegokolwiek. Czuję się tak jakbym dopiero co pojawiła się na świecie i ktoś mnie tu wsadził i powiedział żyj. Wszyysko wydaje mi się obce, moje myśli dotyczą tylko tego jak mi źle i jak powinnam działać, żeby było lepiej. Co powinnam zrobić, by było lepiej? Czy poczucie odrealnienia jest wynikiem tych myśli? 1.5 roku temu też miałam epizod depresyjny, brałam leki: sertagen, lamitirin, nie mogłam jeść, spać, chodziłam do psychoterapeuty. Nie wiem czy to znowu wszytsko się dzieję. Wydaje mi się, że umiem sobie trochę lepiej radzić z tym, lepiej niż wcześniej, ale proszę powiedzieć czy stres może mieć wpływ na to jak postrzegam ludzi wokół, co czuje ?

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Droga Autorko,

Twoja wiadomość bardzo mnie poruszyła. To co w tym momencie przeżywasz, bez wątpienia, bardzo mocno wpływa na Ciebie i Twoje wnętrze. Domyślam się, że Twoje rozterki i cierpienie z którym się mierzysz są dla Ciebie niezwykle trudne i mogą wydawać się pogmatwane. Niekiedy trudno jest nam w pełni zrozumieć co jest nie tak i uchwycić moment, w którym coś zaczęło się z nami dziać.

To co na pewno mogę zaproponować to ponowne skorzystanie z terapii oraz wizytę u psychiatry. Stany depresyjne, szczególnie jesienią i zimą, potrafią nawracać. Mniejsza dawka słońca, zmniejszona aktywność, a także szybsze zapadanie zmroku sprawiają, że nasz organizm nie zawsze funkcjonuje w dobrym trybie.

Nie wiem jak długo leczyłaś się farmakologicznie i poprzez psychoterapie, lecz niekiedy wskazane jest dłuższe korzystanie z tych form wsparcia. Niektóre problemy potrafią powrócić, a bieg życia sprawia, że jesteśmy narażeni na różnego rodzaju dodatkowe komplikacje i trudności.

Długotrwały stres może wpływać na wiele rzeczy, w tym także na postrzeganie otoczenia i ludzi wokół nas. Bardzo często jest on czynnikiem, który w znaczny sposób wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Możliwe, że jest to jeden z czynników, który wpływa na Twój obecny stan.

Życzę Ci dużo, dużo zdrowia i znalezienia odpowiednich specjalistów!

Zapraszam na moją stronę - https://www.facebook.com/Anna-Kasprzak-psycholog-i-animator-kultury-110965181347610