Czy lek psychiatryczny może powodować chudnięcie?

Witam. Od 5 dni przyjmuję lek asentra 25 mg przepisany przez psychiatrę na stany lękowe/nerwicę. Od pierwszej dawki mam skutki uboczne m.in. silniejsze lęki, niepokój, uderzenia gorąca, bóle brzucha, nudności, wymioty, uczucie ucisku w żołądku, jadłowstręt (prawie nic nie jem), chudnę. Czy są to typowe objawy skutków ubocznych leku i ile trwają? Czy jest możliwość, że mam inny problem dotyczący żołądka/brzucha? Pozdrawiam.

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Droga Autorko,

rozumiem, że martwisz się swoim stanem zdrowia. To naturalne, że chcesz czuć się dobrze, a wizyta u psychiatry i nowe leki są naprawdę dużym krokiem w kierunku zmian. Gratuluje Ci odwagi i determinacji, że podjęłaś walkę o swoje zdrowie psychiczne!

To co na pewno warto wiedzieć to fakt, że leki psychiatryczne mają niekiedy bardzo szeroki zakres skutków ubocznych. Niestety ale trudno jest przewidzieć na jakie z nich będziesz cierpieć na początku kuracji. Pięć dni brania leków to w pewien sposób faza początkowa. Pełne spektrum i widoczne rezultaty dostrzeżesz po około dwóch tygodniach, niekiedy dopiero po miesiącu. Mówiąc bardziej obrazowo, Twój mózg musi "nasycić" się składnikami aktywnym, które sobie podajesz.

Czy Twój lekarz mówił o stopniowym zwiększaniu dawki? Bardzo często jest tak, że zaczyna się od mniejszego dawkowania, aby wszystko przeszło bardzo płynnie i bezpiecznie.

Wspomniane przez Ciebie objawy mogą występować w przypadku brania tego typu leków. Najlepiej jest sprawdzić to na dołączonej ulotce. Ich częstotliwość jest trudna do zweryfikowania, bo każdy organizm zupełnie inaczej reaguje. Gdyby wszystkie wymienione objawy utrzymywały się dłużej, dobrze by było skontaktować się z lekarzem psychiatrą i powiadomić go o tym.

Warto również skorzystać ze wsparcia terapeutycznego. Jeśli zmagasz się z nerwicą oraz różnego rodzaju lękami, terapia poznawczo-behawioralna będzie bardzo dobrze wpływać na poradzenie sobie z tymi trudnościami.

Życzę Ci dużo zdrowia i spokoju!

Zapraszam na swoją stronę - https://www.facebook.com/Anna-Kasprzak-psycholog-i-animator-kultury-110965181347610