Jak leczyć te nawroty ataków paniki?

Dzień dobry , Jestem kobietą, mam 21 lat.Kilkanaście miesięcy temu miałam kiepski okres w swoim życiu . Po ciężkim ataku paniki zdecydowałam się na wizytę u psychiatry. Padła diagnoza zaburzenia depresyjne i lękowe . Zostały mi przepisane leki (mozarin ) i skierowanie do psychologa .Leki brałam cały miesiąc , ale odstawiłam w listopadzie , ponieważ nie wiedziałam przez jaki czas mam te leki brać .Nastąpiły nawroty , wiec znów chce zacząć je brać .moje pytanie brzmi : Przez jaki czas mam brać te leki ? Dziękuje za odpowiedz

Przede wszystkim nie może Pani samodzielnie decydować o odstawieniu i ponownym rozpoczęciu kuracji - takie postępowanie może być groźne dla zdrowia. Proszę skontaktować się z psychiatrą.

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Droga Autorko,

bardzo dobrze, że podjęłaś działanie w kierunku zadbania o swoje zdrowie psychiczne. Nierozwiązane problemy w tym obszarze powodują wiele trudności w życiu prywatnym czy zawodowym, z czym pewnie mierzysz się nieustannie. Trudności w obszarze depresyjnym oraz lękowym to przeprawa, która bez wątpienia wymaga od Ciebie wiele energii oraz poświęcenia.

Przede wszystkim leki psychotropowe przypisane od psychiatry powinny być brane pod jego ścisłą kontrolą. Również decyzja o ich odstawieniu. Nie wiem czy lekarz Ci wyjaśnił, ale najkrótsza terapia farmakologiczna powinna trwać przynajmniej pół roku. To absolutne minimum, aby leki zaczęły w pełni działać. Pierwsza poprawa samopoczucia czyli nasycenie substancjami czynnymi zawartymi w preparatach, zazwyczaj występuje po około dwóch do trzech tygodni po rozpoczęciu kuracji. Aby jednak ustabilizować chemię mózgu, to minimum pół roku o którym wcześniej wspominałam.

Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku będzie ponowna konsultacja z psychiatrą i wybranie najlepszej ścieżki leczenia. Również pomyśl o skorzystaniu z psychoterapii. Połączenie zarówno leków jak i terapii będzie rozwiązaniem najbardziej pragmatycznym i najlepszym dla Twojego zdrowia psychicznego.

Życzę Ci dużo spokoju i zdrowia!

Zapraszam na moją stronę - https://www.facebook.com/Anna-Kasprzak-psycholog-i-animator-kultury-110965181347610