Czym może być spowodowane jej bezwzględne i nieczułe zachowanie?

Dobry wieczór, mam problem z moją 13-letnią córką, która od dziecka ma problem z impulsywnym zachowaniem, agresją oraz przestrzeganiem granic, natomiast zawsze odczuwała wyrzuty sumienia czy smutek. Córka przez 2 lata chorowała na depresje co mogło być spowodowane trudnymi doświadczeniami z przeszłości, przyjmowała leki w pewnym momencie przestała bo było znacznie lepiej , miej, więcej po pół roku stała się bezwzględna i nieczuła. Mam również wrażenie, że emocje takie jak żal czy smutek pojawiają się tylko, wtedy kiedy traci nad czymś kontrole nie może mieć czegoś, czego chce przykładowo trąci telefon bądź chłopak który jak sama mówiła „należy do niej” odrzuca jej uczucia bądź wpada w silną złość co więcej córka potrafiła otwarcie mówić o zrobieniu komuś bądź sobie krzywdy jest od dziecka mistrzynią manipulacji i, mimo iż jej samoocena przez 2 lata depresji była naprawdę niska teraz jest bardzo duża. Nie mam pojęcia, czym może być spowodowane jej bezwzględne i nieczułe zachowanie proszę o pomoc.

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Droga Autorko,

z Twojej wypowiedzi wynika, że przejmujesz się losem córki i niezwykle martwisz się jej stanem psychicznym. To naturalne, że jako mama chcesz dla niej jak najlepiej.

Z tego co napisałaś Twoja córka miała problemy psychiczne, a konkretnie zmagała się z depresją. Możliwe, że problem wcale nie zniknął, a rozwinął się pod inną formą.

Objawy depresji u dzieci i młodzieży mogą przybierać zupełnie inną formę niż u osób dorosłych. Przede wszystkim u dzieci nie zawsze występuje smutek, brak energii oraz niechęć. W tym wieku częstymi przejawami jest agresja słowna i fizyczna, ogromny bunt przeciwko wszystkiemu i wszystkim, demoralizacja. Możliwe, że depresja Twojej córki mogła się pogłębić i stąd ta zmiana zachowania.

Zaznaczam jednak, że jest to jedynie bardzo ostrożna hipoteza, ponieważ nie znam Waszej całościowej sytuacji. Bardzo ważne jest, aby córka znalazła się pod profesjonalną opieką psychiatry oraz psychologa dziecięcego (a najlepiej psychoterapeuty).

Dla dziecka w wieku trzynastu lat, rodzina jest bardzo ważnym elementem życia. Warto zadbać również o ten obszar. Jak wspomniałam, nie mam pojęcia jakie relacje występują bezpośrednio pomiędzy Wami, ale istotnym może być tu skorzystanie z terapii rodzinnej (terapia systemowa).

Życzę dużo dobrego dla Ciebie i dla córki!

Zapraszam na moją stronę - https://www.facebook.com/Anna-Kasprzak-psycholog-i-animator-kultury-110965181347610