Co robić z lękiem przed myszami?

Paniczny strach przed myszami. Od kiedy pamietam, bardzo boje się myszy. Wystarczy, że usłyszę dźwięki podobne do gryzienia czegoś przez muszę i już trzęsą mi się dłonie, ciężko mi się oddycha i mam ochotę uciec jak najdalej od źródła dźwięku. Jakiś czas temu jedna zamieszkała w mojej sypialni. Gdy ją zobaczyłam- krzyk, płacz, cała się trzęsłam i nie mogłam się uspokoić. Sama nie wchodziłam do tego pomieszczenia sama puki się nie złapała w łapkę i miałam pewność, że nic już tam nie ma. Mieszkam na wsi i jest to nieuniknione, że mogę je spotykać. Co mogę zrobić, żeby uniknąć tej paniki. Szynszyle, chomiki itp są mi nie groźne.

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Droga Autorko,

problem, który związany jest z lękiem przed myszami fachowo nazywa się musofobią. Wbrew pozorom jest on dość często spotykamy i może rozwijać się niemal przez całe życie. Niekiedy jedna sytuacja jest wstanie wywołać u nas bardzo silną reakcję. Z tego co piszesz, jest to lęk który mocno przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu i sprawia wiele trudności. Rozumiem, że jest to ogromny ciężar wywołujący sporo emocji.

W takim wypadku najlepiej udać się na terapię. Zalecam skorzystanie z pomocy specjalisty. Najlepiej aby była to osoba specjalizująca się z problemem fobii. Dzięki temu będzie wstanie w kontrolowanych warunkach, stopniowo i zgodnie z rytmem, nauczyć Cię funkcjonowania w chwilach, gdy pojawi się lęk. Również terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym jest tutaj dobrym tropem. Podczas jej trwania, przede wszystkim zrozumiesz swoje emocje, rozpoznasz stan zagrożenia, a także znajdziesz dopasowane do siebie rozwiązanie.

Mocno trzymam kciuki za powodzenie terapii i znalezienie sposobu poradzenia sobie z tym problemem!

Zapraszam na moją stronę - https://www.facebook.com/Anna-Kasprzak-psycholog-i-animator-kultury-110965181347610/?ref=pages_you_manage