Jak poradzić sobie z brakiem motywacji i chęci do działania?

Dzień dobry. Od jakiegoś czasu czuję się bardzo źle, nie mam motywacji kompletnie do niczego, nie mogę zebrać się do codziennych czynności takich jak posprzątanie w mieszkaniu, czy nauka. Zaczęłam niedawno studia, czuję ze nie mam siły się uczyć, wszystko mnie rozprasza, często się zamyślam, chce mi się płakać z błahych powodów, czuję się po prostu źle sama ze sobą, kiedyś nie wyszłabym z domu bez pomalowania, teraz nawet nie mam ochoty siedzieć rano i się malować. Ostatnio bardzo mało jem, nie mam mocnych chęci na jedzenie. Czy to jest normalne? A może po prostu za dużo nad tym myślę i powinnam wziąć się w garść?

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Droga Autorko,

jesteś młodą osobą, która rozpoczęła nowy etap w swoim życiu. Studia to ogromna zmiana i przeskok z życia w szkole. Zasady i funkcjonowanie w liceum czy technikum są zupełnie inne niż nauka na studiach. To duża zmiana, która nie jest obojętna dla Twojego samopoczucia.

Dodatkowym czynnikiem, który mógł wpłynąć na Twój stan jest zmiana pory roku. Jesień nie jest już tak słoneczna, powoli zbliżamy się do zimy, a brak słońca to zdecydowanie mniejsza dawka witaminy D. Warto pomyśleć o jej suplementacji, która zalecana jest dla osób w naszym klimacie właściwie już od września.

To na co szczególnie chciałabym zwrócić uwagę to Twoje ostatnie zdanie - w moim odczuciu "nie myślisz za dużo" i na pewno "nie powinnaś wziąć się w garść". Twój organizm, a przede wszystkim Twoja psychika chcą przekazać Ci jakąś informację. Warto jest poszukać przyczyn takiego stanu, aby w przyszłości móc na niego lepiej reagować. Zachęcam do wykonania podstawowych badań oraz udać się na wizytę do psychologa lub psychoterapeuty. Takie spotkania mogą pomóc Ci lepiej zrozumieć siebie i stan, w którym obecnie się znajdujesz.

Życzę dużo dobrego!

Zapraszam na moją stronę - https://www.facebook.com/Anna-Kasprzak-psycholog-i-animator-kultury-110965181347610/?ref=pages_you_manage