Czy muszę poddać się psychoterapii?

Czy antydepresant pomoże na wszystkie objawy depresji, czy niektóre z nich pozostają mimo farmakoterapii i konieczna do ich zwalczania jest psychoterapia? Słyszałam, że np. niskie poczucie własnej wartości nie zniknie dzięki lekowi, że ten objaw depresji wymaga pomocy psychoterapeuty, ale nie wiem czy to prawda. Jeśli to prawda, to jakie jeszcze objawy wymagają psychoterapii?

Szanowna Pani,

Depresję należy leczyć dwutorowo : psychoterapią i farmakoterapią. Sposób myślenia o sobie, świecie czy przyszłości u osoby z depresją jest zniekształcony i terapia pomaga w tym, by być zdolnym do pełniejszego przeżywania siebie i rzeczywistości. Ponadto, człowiek może być nieświadomy czynników wywołujących stany depresyjne, a psychoterapia umożliwia dotarcie do nich.

Życzę dużo dobrego.

Małgorzata Ziółkowska

psycholog, psychoterapeuta

www.strefa-ciszy.online