Jak radzić sobie z zaburzeniami emocjonalnymi w wieku 19 lat?

Witam Od 2019 zmagam się z depresjom. W 2020 zacząłem się samookaleczać. Nie potrafiłem rozmawiać z rodzicami na temat moje zdrowia psychicznego. Pewnego razu blizny były na tyle widoczne ze mama zauważyła. Po rozmowie zdecydowaliśmy aby umówić mnie do psychiatry. Leki które mi przepisano działały tylko na nadmierne myślenie i problemy ze snem. Do dzisiaj nie wiem co się zemną dzieje. Czuje wewnętrzna pustkę które zjada mnie od środka. Jestem pozbawiony emocji. Chcę mi się tylko płakać. Cały czas mam wrażenie ze nikt tak naprawdę mnie nie lubi a utrzymywanie znajomosci zemną jest tylko dla korzyści. Nie mam na nic sił, najprostsze czynności są dla mnie jak wspinaczka na górę. Jestem strasznie wrażliwą osoba z kompleksami które jeszcze bardziej pogłębiają całą sytuacje. Bardzo proszę o radę co mam zrobić. Jestem bezsilny a to wszystko mnie wyniszcza a jeszcze całe życie przede mną.

Szanowny Panie,

W przypadku zdiagnozowanej depresji należy działać dwutorowo - farmakoterapia to jedno, ale bardzo ważne jest podjęcie psychoterapii. Spotkania powinny odbywać się regularnie, najlepiej o tej samej porze co tydzień. Praca z psychoterapeutą może bardzo Panu pomóc w zmianie myślenia o sobie i świecie, powrocie do dobrych relacji z ludźmi, odnalezieniu nowych celów, sensu itd.

Życzę dużo dobrego

Małgorzata Ziółkowska

psycholog, psychoterapeuta

www.strefa-ciszy.online