Czy taki stan w końcu ustąpi?

Witam, W związku z ciągłym stresem i napadami paniki udałam się do psychiatry, który zapisał mi Escilatopram i stwierdził zespół lęku uogólnionego. Wzięłam 3 razy 5 mg, ale dostałam okropnych skutków ubocznych, nie spałam całe noce, trzęsłam się, miałam mdłości, bóle głowy, odczuwałam ogromny niepokój straciłam większość emocji oraz libido. Przeraził mnie ten stan i odstawiłam lek. Już drugi dzień nie wzięłam tabletki, jest lekka poprawa, ale nadal mam lekkie mdłości, bezsenność oraz emocje i libido nadal nie wracają. Czy taki stan ustąpi? Jestem obecnie załamana, a nawet nie mogę płakać. Nie zostałam poinformowana przez lekarza o tak poważnych skutach ubocznych. Przeczytałam ulotkę leku, ale inaczej to sobie wyobrażałam.

Witam Panią,

Każdy lek może wywołać działania uboczne, co w dużej mierze zależy też

od wrażliwości osobniczej pacjenta.

W przypadku zażywania leku escilatopram również należy liczyć się

ze skutkami ubocznymi.

Kwestię niepożądanych skutków stosowanych leków oraz wszelkie obawy,

a także zaobserwowane objawy powinna Pani skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Należy też zapoznać się z ulotką.

Powinna Pani jednak wiedzieć, że farmakologia jest leczeniem objawowym - środki

farmakologiczne nie leczą zaburzeń lękowych i nie rozwiązują problemu,

jedynie tłumią objawy.

Warto więc zastanowić się też nad wprowadzeniem odpowiednio dobranej

psychoterapii w proces leczenia.

Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia nerwicowe i ataki paniki

należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą

metodę terapii.

Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy stresu, zaburzeń lękowych

i ataków paniki, ale również dociera się do przyczyny problemu

i znajduje się sposób wyleczenia. Terapeuta pomoże Panu odzyskać spokój,

równowagę wewnętrzną i radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Droga Autorko!

Niekiedy leki przypisywane przez psychiatrów mogą mieć nasilone skutki uboczne. Najczęściej pojawiają się one w początkowej fazie przyjmowania specyfiku. Wówczas objawy, które można u siebie zaobserwować są intensywne i mocno wpływają na nasze funkcjonowanie. Mogą być one zarówno psychiczne (np. zwiększone poczucie lęku, częstsze występowanie ataków paniki, obniżony nastrój) jak i fizyczne (np. mdłości, bóle głowy, wymioty czy jadłowstręt). To w jaki sposób zareagujemy na dany lek jest uzależnione od wielu czynników. Zazwyczaj lekarze informują o możliwości wystąpienia skutków ubocznych.

W tej sytuacji, gdy nie bierzesz już leków, ważne jest aby Twój lekarz o tym wiedział. Samodzielne odstawienie nie jest w tym wypadku wskazane. Najlepiej byłoby skontaktować się z lekarzem prowadzącym, aby mógł wprowadzić konieczne zmiany, abyś poczuła się lepiej. Kontakt ze specjalistą będzie również ważny pod względem psychologicznym - analiza Twojej reakcji na leki razem ze specjalistą może nieco Cię uspokoić i dać większe pole do zrozumienia sytuacji. Warto również rozważyć wsparcie u psychologa czy psychoterapeuty.

Życzę dużo zdrowia!

Zapraszam na moją stronę - https://www.facebook.com/Anna-Kasprzak-psycholog-i-animator-kultury-110965181347610/?ref=pages_you_manage