Czy taki ból głowy i nudności mogą być spowodowane zmianą leku?

Witam, mam 22 lata. Od pol roku leczę się na nerwice. Do tej pory przyjmowałam lek depratal, tydzień temu zmieniłam lek na duloxetine mylan. Od kilku dni boli mnie głowa i czuje nudności/mdłości. Czy możliwe że to od zmiany leku czy może dolega mi coś innego i warto wybrać się do lekarza oraz czy z takimi objawami najlepiej pojechać do szpitala?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Nerwica to bardzo częsta przypadłość dotykająca zarówno kobiety, jak i mężczyzn w każdym przedziale wiekowym.

Choroba ta odpowiednio leczona, nie powoduje większych dolegliwości, dlatego bardzo ważne jest, aby zadbać o odpoczynek, właściwą dietę oraz poprawę swojego komfortu fizycznego i psychicznego.

Lekarz prawdopodobnie uznał, że należy zmodyfikować Pani leczenie, aby złagodzić towarzyszące objawy. Wspomniany lek często stosuje się w leczeniu nerwicy i innych zaburzeń lękowych. Preparat zawiera substancję czynną duloksetynę, która wpływa na zwiększenie stężenia serotoniny oraz noradrenaliny w układzie nerwowym.

Jako skutki uboczne stosowania tego leku, mogą wystąpić dość często: bóle głowy, nudności, niekiedy senność i suchość w jamie ustnej.

Wymienione przez Panią objawy nie powinny stanowić niczego niepokojącego, gdyż organizm mógł tak zareagować na zmianę leczenia. Jeżeli te dolegliwości będą się nadal utrzymywać zalecamy konsultację z lekarzem prowadzącym. Możliwe, że specjalista zdecyduje o zmianie leku bądź dawkowania, aby zmniejszyć do minimum występujące objawy.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-nerwicy

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Droga Autorko,

zmiana leków może powodować zmiany w organizmie. Skutki uboczne mogą być naprawdę różnorodne - od wymienionych przez Ciebie po nasilenie się objawów depresyjnych, lękowych itp.

Warto zerknąć na ulotkę leku i zobaczyć jakie są wymienione przez producenta skutki uboczne. Znajdziesz tam także długość ich trwania, a także przyzwyczajania się organizmu do takiego stanu. Wszystko jednak jest bardzo indywidualne i trudne do jednoznacznego określenia.

Dodatkowo przy nerwicy zmiany leku mogą wywołać dodatkowe objawy i trudności. Daj sobie nieco czasu na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji, a także, co ważne, skorzystaj ze wsparcia psychologicznego. To bardzo ważne, aby być pod stałą opieką osoby, która będę wstanie pomóc Ci przejść przez ten trudny okres dla Ciebie.

Jeśli jednak problem nie zacznie ustępować lub jego objawy zaczną się jeszcze bardziej nasilać,skontaktuj się z Twoim psychiatrą. To ważne, aby wiedział jakie działanie ma dana substancja na Ciebie. Nawet jeśli objawy ustąpią, warto o nich powiadomić lekarza, aby miał tego świadomość.

Zapraszam na moją stronę - https://www.facebook.com/Anna-Kasprzak-psycholog-i-animator-kultury-110965181347610/